• 0

Erkeklerde Genital Kozmetik Bozukluklar

Erkeklerde peniste ve testiste çeşitli kozmetik bozukluklar olabilir. Bunlar doğumsal olabileceği gibi travmalar ya da yapılan başarısız cerrahi girişimlerle ilişkili olabilir. Erkeklerde genital kozmetik bozukluklar nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır?

Küçük Penis

Penisle ilgili kozmetik olgular düşünüldüğünde ilk akla gelen sorun penisin küçük olmasıdır. Küçük penisi doğru anlamak gerekir. Zira toplumda penisinin küçük olduğunu düşünen erkeklerin çok büyük bir kısmının penisi aslında küçük değildir. Burada küçük penisten kastedilen penisin ereksiyon halinde 7-8 cm’den kısa olmasıdır. Bu kısalığın genetik ve hormonal bazı nedenleri olabilir. Böyle bir durum söz konusuyla hormon tedavisiyle iyileşme sağlanabilir. Hormon tedavisi sonucu ses kalınlaşması, vücut kıllanması, kas gelişimi de normale döner. Ancak küçük penisin en önemli nedeni yapılan sünnet hataları ve penisin doğumsal olarak gömülü olmasıdır. Doğru cerrahi müdahalelerle bu sorun çözülebilir. Penis gömülü olduğu yağ tabakasından çıkarılır ve penisin görünür olması sağlanabilir. Ayrıca penis büyütme ameliyatı ile bu penisler 2-3 cm kadar uzatılabilir.

Eğri Penis

Adından da anlaşılabileceği gibi penisin eğri olması durumudur. Penis sağa, sola, aşağı, yukarı eğrilebilir. 15-20 derecelik eğrilikler normal ve kişiye herhalde bir soru oluşturmazken eğrilik derecesi 30’u geçtiğinde tedavi düşünülebilir. Çünkü eğrilik cinsel birleşime engel olur. Engel olmasa bile kaliteli cinsel birleşime izin vermez. Eğri penis doğuştan olabileceği (kordi) gibi sonradan da (peyronie) oluşabilir. Özellikle çocukluk yaşında düzeltilmeyen eğrilikler ergenlikte daha da şiddetlenebilir. Tedavisi de güç olabilir. Peyronie olgularında ise peniste bir plak oluşmuştur ve bu plak eğriliğe yol açmıştır. Eğri penis tedavisinde eğriliğin tersi yönde dikiş atılabilir ya da eğriliğe neden olan plak çıkarılarak ilgili yere vücudun başka bir yerinden alınan greft dokusu yerleştirilebilir. Nihayetinde hasta düz bir penise sahip olarak cinsel aktiviteye geri dönebilir.

Cilt Problemleri

Doğru ellerde yapılmayan kendini sünnetçi olarak tanımlayan ve tıp doktoru olmayan kimselerde yapılan sünnet cinsel bölgede kozmetik sorunlara yol açabilir. Halbuki sünnet cerrahi bir prosedürdür ve hekimler tarafından yapılmalıdır. Kişinin penisinde aşırı dikiş veya yara izleri olabilir. Penis ucunda dahi dikiş izi olabilir. Bu deformitelerin üroloji uzmanları tarafından giderilmesi gerekir.

Sarkık Torba

Genital bölgedeki kozmetik sorunlar sadece peniste olmaz testiste de olur. Sarkık torba dediğimiz olguda testis derisi aşırı derecede sarkık olabilir. Bu görüntü kişiyi rahatsız edebilir. Cinsel ilişkiyi zorlaştırabilir. Oturma pozisyonunda konforsuzluk yaratabilir. Testis torbası cerrahi olarak küçültülebilir, daha normal, genç bir hale kavuşturulabilir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hasta koordinatörü ile iletişime geçin