Penis Eğriliği
 • 0

Penis Eğriliği Nedir?

Penis eğriliği ya da peyronie hastalığı. Adında da anlaşılacağı gibi penisin eğri olma durumudur. Doğumsal penisin eğriliği hastalığı olan Kordi (konjenital penil kurvatur) ile karıştırmamalıdır. Peyronie edinsel bir hastalıktır. Penisi çevreleyen kılıfın kireçlenmesi ile karakterizedir. Bu kireçlenme sonucunda penis öne, yukarı, sağa veya sola doğru eğrilebilir. Eğrilmeler genellikle yukarı doğru olur. Sıklıkla 40 yaşından sonra görülür ve sertleşme sorunlarına yol açabilir.

Adını Fransız hekim François Gigot de la Peyronie 1743’de hastalığı ilk tanımlayan kişi olmuştur. Bu nedenle penis eğriliği hastalığı literatürde Peyronie olarak isimlendirilmiştir.

Penis Eğriliği Belirtileri

Penis eğriliğinin en önemli belirtisi peniste eğrilme ve penis esnekliğinde azalmadır. İlişkiye girmede güçlük, penis boyunda kısalma ve ağrı diğer sık görülen belirtilerdir. Penis eğriliğinin belirtileri şu şekilde özetlenebilir:

 • Penis derisinin altında sertlik hissi
 • Peniste eğrilme
 • Sertleşme problemleri
 • Penis boyunda kısalma
 • Ağrı

Peyronie Risk Grubu

Erkeklerde Peyronie hastalığı farklı farklı nedenlerle gelişebilir. Bunlar nelerdir?

 • 40 yaşın üzerinde olmak
 • Diyabet hastası olmak
 • Sigara içmek
 • Genetik (ailede penis eğriliği hikayesi)
 • Bilinçsiz cinsel ilişkiler
 • Penise alınan darbeler

Penis Eğriliğinin Sonuçları

Peyronie erkeklerin yaşamını birçok açıdan olumsuz etkiler. Peyronie cinselliği iki taraf içinde zorlaştırır. Ayrıca yaklaşık her 3 peyronie hastasından 1’inde erektil disfonksiyon (ereksiyon kaybı) olur. Ereksiyon kaybı, penis eğriliğinin bir sonucu olabileceği gibi penis eğriliğine yol açan faktörlerden birinin de sonucu olabilir. Buna en önemli örnek diyabet hastalığıdır. Diyabet hem peyronie’ye hem de erektil disfonksiyona yol açabilir. Peyronie hem erkeğin hem partnerinin psikolojisini ve sosyal yaşantısını da olumsuz etkileyebilir. Özellikle erkekte cinsel ilişkiden soğuma, cinsel isteksizlik olabilir.

Penisin aşırı eğrilerek kırılması söz konusu olmaz. Peyronie ölümcül bir hastalık değildir, ancak kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürür.

Penis Eğriliğinin Tedavisi

Penis eğriliğinin derecesine göre kişinin tedavisi belirlenir. Bazı olgularda penis eğriliği kendiliğinden düzelir. Bu, tüm peyronie hastalarının yaklaşık yüzde 10’udur. Penis eğriliği 20-25 dereceye kadarsa kabul edilebilir seviyededir. Penis bu derecelere kadar eğrilir sonrasında ilerlemez. Bu durumda tedavi de gerekmez. Ancak penis eğriliği dramatik boyutlara ulaşabilir. Penis eğrilikleri genellikle 40-50 derece olduğunda hastalar hekime başvurur. Bu hastalar cinsel ilişkiye giremez. Bu durumda penis eğriliğini tedavi etmek gerekir. Peki, elimizdeki tedaviler nelerdir?

 • İlaç tedavisi: Ağızdan alınan ilaçlar ile penis içinde oluşan sert plaklar azaltılmaya çalışılır. Başlangıç aşamasındaki eğriliklerde faydalı olabilir.
 • Şok dalga tedavisi: Sertleşme bozukluğunda kullandığımız ESWT isimli cihaz penis eğriliklerinde de kullanılabilir. ESWT ile penisin içinde oluşan plaklar yok edilmeye çalışılır. Hafif eğriliklerde iyileşme sağlanabilir.
 • Enjeksiyonlar: Penis içinde kireçlenmiş dokuya uygulanan enjeksiyonlardır.
 • Ameliyat: Penis eğriliği 30-35 derecelere geldiyse cerrahi tedaviyi düşünmek gerekir. Peyronie tedavisinde altın standart cerrahidir. Ameliyat, eğrilik başladıktan 1 yıl sonra yapılır. Hastalık 1 yıl içinde gelişir ve eğrilik nihai ölçüsüne ulaşır. Bu 1 yıl içinde yukarıdaki tedavilerle eğriliğin ölçüsü azaltılabilir.

Penis Eğriliği Ameliyatı

Günümüzde penis eğriliğini düzeltmek yönelik uygulanan iki ameliyat vardır. İlki görece düşük açılı eğriliklere uygulanır. Eğrilmiş yönün diğer tarafına dikişler atılmasını kapsar. Doğru hastalarda yüzde 90 oranında sonuç verir. İşlem sonucunda hastanın penisinde 1 cm kadar kısalma olabilir. İkinci yöntem ise greft yardımıyla yapılan tedavilerdir. Yani vücudun başka bir kısmından alınan doku penis içine nakledilir. Bu doku parçası genellikle ağzın iç kısmından ya da bacaktan alınır. Doğru hastalarda yüzde 90 oranında olumlu sonuç verir. Hastanın penisi kısalmaz. Aksine 1-2 cm kadar uzar. İlkine göre daha komplike bir işlemdir.

Ameliyat Sonrası İyileşme

Penis eğriliği yaklaşık 1 ay kadar beklemek gerekir. Ameliyatınızı yapan üroloji uzmanı cinsel aktiviteye ne zaman başlayabileceğinizi söyleyecektir.

Penis Eğriliği (Peyronie) Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kliniğimize başvuran hastalarımızın penis eğriliği (peyronie) hakkında sık sordukları sorulara yanıt verdik.

Penis eğriliği düzeltilebilir mi?

Evet. Üroloji hekimi tarafından ameliyat ile düzeltilebilir. Penis eğriliği, tedavi edilebilir bir sağlık sorunudur. Bazı sınırlı olgularda ağızdan alınan ilaçlar, ESWT ve penis içine yapılan enjeksiyonlarla da bir ölçüde iyileşme sağlanabilir.

Penis eğriliği ameliyatsız geçer mi?

Peyronie olgularının yaklaşık yüzde 10’unda kendiliğinden düzelme olur.

Penis eğriliği (peyronie) kendiliğinden geçer mi?

Penis eğriliklerinin sınırlı bir bölümü kendiliğinden düzelebilir. Bu nedenle penis eğriliğinin cerrahi tedavisini eğrilik başladıktan 1 yıl sonra yaparız. Bu süre içinde eğriliğin ne kadar ilerleyeceğini, düzelme olup olmayacağını takip ederiz.

Peyronie hastalığında penis hangi tarafa eğrilir?

Penis, peyronie nedeniyle sağa, sola, yukarı veya aşağı doğru eğrilebilir. Ancak eğrilik genellikle yukarı doğru olur.

Penis eğriliği nasıl ölçülür?

Penis eğriliği penis ereksiyon halindeyken ölçülür. Merak eden hastalarımız bir açıölçer yardımıyla penislerinin kaç derecelik bir eğriliğe sahip olduğunu ölçebilirler. Ancak penisinde gözle görülür bir eğrilik gören, penis derisinin altında sertleşme hisseden, ağrı duyan erkeklerin mutlaka bir üroloji hekiminden fikir almaları gerekir.

Peyronie kaç dereceye kadar normaldir?

25 derecenin altındaki eğriliklerde kişi yaşamına sağlıkla devam eder, cinsel ilişkiye girebilir. Kendisinin ya da partnerinin bu eğrilik nedeniyle cinsel birleşimde bir zorluk çekmesi beklenmez. 25-30 derece üzeri penis eğriliklerinin ise tedavi edilmesi gerekir.

Penis eğriliği cinsel yaşamı olumsuz etkiler mi?

Etkiler. 25-30 derece üzeri bir eğrilikten bahsediyorsak penis eğriliği cinsel birleşmeyi iki taraf içinde zorlaştırır. Bazı olgularda penis eğriliğine, sertleşme bozukluğu da eklenebilir. Bu nedenle, penis eğriliğini tedavi etmek gerekir.

Peyronie ile ereksiyon kaybı arasında bir ilişki var mı?

Her 3 peyronie hastasının 1’inde sertleşme kaybıyla karşılaşırız.

Ancak bu durum penis eğriliğinin bir sonucu olmayabilir. Sertleşme bozukluğu eğrilikten öncede başlamış olabilir. Bazı sağlık sorunları ve kötü alışkanlıklar hem penis eğriliğine hem de sertleşme bozukluğuna yol açabilir. Bunlar nelerdir?

 • Diyabet
 • Anksiyete
 • Depresyon
 • Madde kullanımı

Sertleşme kaybı eğriliğin bir sonucu olarak ortaya çıktıysa eğrilik tedavi edildiğinde kişinin yeninden erekte olabilmesi beklenir. Çünkü penisin eğrilmesine neden olan kireçlenmiş doku penisin kanlanmasını olumsuz etkileyebilir. Eğriliğin düzelmesiyle birlikte penis yeniden kanlanır ve hastanın sertleşme yetisi düzelir.

Penis ne kadar eğrilir?

Kliniğimize başvuran hastaların büyük bir kısmında eğrilik 40-50 derece arasındadır. Nadir olmakla birlikte penis 150 dereceye kadar eğrilebilir. Mutlaka cerrahi tedavi gerekir.

Penis eğriliği ağrı yapar mı?

Evet, yapar. Ancak bu ağrı kalıcı değildir. Eğri bir penis hastaya günlük hayatında aşırı bir ağrı, acı yaşatmaz.

Peyronie yameliyatından sonra cinsel ilişkiye girebilir miyim?

Ameliyattan sonra yaklaşık 1 ay kadar beklemek gerekir. Ameliyatınızı yapan üroloji hekimi kesin tarihi bildirecektir.

Peyronie ilerler mi?

Evet. Peyronie hastalığının seyri 3 farklı şekilde ilerleyebilir:

 • Sınırlı da olsa bazı hastaların penisi eğrildikten bir süre sonra kendiliğinden düzelebilir.
 • Penis bir miktar eğrilir ve bu eğrilik sabit kalır. Eğriliğin ölçüsüne göre tedavi düşünülür.
 • Penis 1 yıl boyunca eğilmeye devam eder. Eğrilik 40-50 dereceye hatta daha fazlasına kadar ulaşır.

Peyronie hastalığı tedavi edilmezse ne olur?

Kişi cinsel ilişkiye girmekte sorun yaşar, sertleşme bozukluğu ve cinsel isteksizlik gibi farklı sorular söz konusu olabilir.

Peyronie ameliyatı olanların yorumları nasıldır?

Penis eğriliği ameliyatı yüksek başarıyla yapılabilmektedir. Peyronie ameliyatı olanların yorumları oldukça olumludur. Çünkü hastalarımız penisindeki eğrilikten kurtulur. Sağlıklı bir şekilde yeniden cinsel ilişkiye girebilir.

Peyronie hastalığı bir daha tekrarlar mı?

Tedavi sonrası penisin yeniden eğrilme riski vardır. Yapılan ameliyatın başarısı burada önemli bir faktördür. Ayrıca kişinin genel sağlık durumu da bir etkendir.

SGK, penis eğriliği ameliyatını karşılıyor mu?

SGK anlaşmalı hastanelerde yapıldığında maliyetin bir kısmını SGK karşılamaktadır.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hasta koordinatörü ile iletişime geçin