Retrograd Ejakülasyon
  • 0

Retrograd Ejakülasyon

Geriye boşalma, meninin geri kaçması, retrograd ejakülasyon, kuru boşalma ya da kuru orgazm gibi farklı isimlerle tanımlanan erkeklerde görülen ürolojik bir durumdur. Meninin orgazm esnasında dışarıya çıkmaması olarak özetlenebilir. Erkek cinsel ilişkiye girebilir, haz alabilir, boşalma hissini yaşayabilir. Ancak boşalma esnasında menisi dışarı gelmez. Bunun yerine geriye doğru mesaneye gider. Buradanda idrar yoluyla vücuttan atılır. Retrograd ejakülasyonun kişinin genel sağlık durumuna ya da cinsel sağlığına bir zararı yoktur. Ancak dışarıya boşalamamanın sonucu olarak doğal yolla çocuk sahibi olmak mümkün değildir. Yardımcı üreme yöntemlerine başvurmak gerekir.

Retrograd Ejakülasyonun Nedenleri

Retrograd ejakülasyon daha çok ileri yaşta görülür. En önemli nedeni hastanın geçirdiği prostat kanseri ameliyatıdır. Retrograd ejakülasyon, doğası gereği prostat kanseri ameliyatının (radikal prostatektomi) beklenen bir sonucudur. Retrograd ejakülasyona neden olabilen faktörler şöyledir:

  • Prostat kanseri ameliyatı (radikal prostatektomi)
  • Mesane kanseri ameliyatı (radikal sistektomi)
  • Mesane boynu darlığı ameliyatı
  • İyi huylu prostat büyümesi ameliyatları
  • Genellikle prostat kanserinin tedavisi amacıyla pelvik bölgeye yönelik uygulanan radyoterapi
  • Hastanın prostat büyümesi için kullandığı bazı ilaçlar
  • Diyabet, Parkinson, omurilik yaralanması gibi bazı farklı hastalıklar

Retrograd Ejakülasyon Tedavisi

Retrograd ejakülasyon tedavisi ikiye ayrılabilir. İyi huylu prostat büyümesi ya da prostat kanseri ameliyatı nedeniyle hastanın prostatı alınmışsa, hasta mesane kanseri ya da mesane boynu darlığı ameliyatı olmuşsa kuru boşalmanın geriye döndürülmesi mümkün değildir. Öte yandan bazı durumlarda kuru orgazm yaşayan birinin yeniden dışarıya doğru boşalması mümkün olabilir. Hastanın kullandığı bazı ilaçlar kuru orgazma neden olabilir. Bu ilaçlara başta prostat büyümesi olgularında idrar yapmayı kolaylaştıran alfa blokerler ile depresyon, hipertansiyon ve diyabet için kullanılan ilaçlar örnek verilebilir. İlaç kullanımı hastada kuru orgazma neden olmuşsa ilgili hekim tarafından ilaçların yeniden düzenlenmesi ile retrograd ejakülasyon ortadan kaldırılabilir.

Retrograd ejakülasyonun kişilerin hayatına yaptığı en önemli etki doğal yolla çocuk sahibi olamamaktır. Ancak biz prostat hastalıklarını genellikle 50 yaş sonrası gördüğümüz ve ameliyat ettiğimiz için zaten hastaların çok büyük bir kısmının böyle bir düşüncesi de yoktur.  Ancak çiftler yine de çocuk sahibi olmak isteyebilir veya hastamız genç olabilir. Erkeğin testislerinde canlı sperm hücresi varsa yardımcı üreme yöntemleriyle gebelik mümkün olabilir. Bunun için erkeğe mikro tese ameliyatı yapılır. Mikroskop altında testis torbası üzerinde küçük bir kesi yeri açılır ve testisten sperm örnekleri alınır. Bu örnekler laboratuvarda çalışılır. Canlı sperm hücreleri kadının yumurtasına enjekte edilir. Böylece gebelik sağlanabilir.

Mikro TESE Hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hasta koordinatörü ile iletişime geçin