penis protezi nedir
 • 0

Penis Protezi Nedir?

Penil protez, zevk çubuğu, mutluluk çubuğu, penis protezi gibi farklı isimlerle bilenen üroloji ameliyatlarında kullanılan bir sağlık teknolojisi ürünüdür. Çeşitli nedenlerle artık ereksiyon olamayan ve ESWT gibi diğer tedavi yöntemleriyle ereksiyon becerisi yeniden kazandırılamayan erkeklere uygulanır. Penis protezi ile penisin içerisine silikon bir madde yerleştirilir. Penisin yeniden sertleşmesi ve böylece cinsel ilişkiye girilmesi mümkün olur. Penis protezi penis içerisine yerleştirilir ve dışarıdan görülmez. Bu ameliyat androloji alanında eğitim almış ve tecrübe biriktirmiş üroloji uzmanları tarafından yapılır. Güvenle uygulanabilen ve büyük oranda çok iyi sonuçlar veren bir işlemdir. Takılan penis protezleri ömür boyu kullanılabilir. Penis protezleri antibiyotik kaplıdır. Literatürde belirtilen enfeksiyon oranı yüzde 3 ila 5 arasıdır.

Doğal yolla sertleşmesi mümkün olmayan, diğer tedavilerden yarar görmemiş, penis protezi takmak konusunda istekli, akli dengesi yerinde olan her yaş grubundan erkeğe penis protezi takılabilir.

Penis Protezi Tipleri

Üç çeşit penis protezi var; tek parçalı bükülebilir, iki ve üç parçalı şişirilebilir. Tek parçalı bükülebilir protez ve üç parçalı şişirilebilir protez en sık kullanılan protez çeşitleridir.

Tek Parçalı Bükülebilir Protez

Tek parçalı ya da malleable protez. Tek parçadan oluşan, bükülebilen penis protezidir. Kişi ilişkiye girmeden önce eliyle kolayca penisini dik hale getirebilir. İlişkiden sonra ve kullanılmadığı zamanda bükerek iç çamaşırının içine gizlenebilir.

Üç Parçalı Şişirilebilir Protez

Tek parçalı proteze göre daha gelişmiş ve fonksiyonel bir protez türüdür. Bu protez üç parçadan oluşur; pompa, rezervuar ve iki adet silindir. Bu parçalar özel bir tüp sistemiyle birbirine bağlanır. Kişi ilişkiden önce testise yerleştirilen pompayı birkaç kez sıkarak penisinin sertleşmesini sağlar. Üç parçalı protezler daha doğal bir görünüme sahiptir. İlişkiden sonra kişi pompadaki indirme tuşuna basarak penisini inik hale getirebilir. Böylece günlük yaşantısında daha rahat hareket edebilir. Avrupa Üroloji Derneği tarafından hazırlanan rehber hem erkeklerin hem de partnerlerin üç parçalı protezden daha memnun olduklarını belirtmektedir.

Penis Protezi Ameliyatı ve Ameliyat Sonrası

Penis protezi ameliyatı genel anestezi altında ve ameliyathane ortamında yapılır. Ameliyat süresi protezin tipine göre değişkenlik gösterir. Tek parçalı protezler daha kolay takılır ve işlem süresi ortalama 45 dakikadır. Üç parçalı protezlerde ise işlem süresi ortalama 100 dakika kadardır. Ameliyattan sonraki gün hastalar taburcu olabilir. Ameliyattan sonraki ilk 1 ay iyileşme sürecidir. Bu dönemde peniste ağrı, şişlik ve morarma olabilir. Ayrıca bu dönemde cinsel ilişkiye girilmez.  Cinsel perhiz 2 aya kadar uzayabilir. Net tarihi ameliyatı yapan üroloji hekiminiz bildirecektir.

Penil protezin avantajları nelerdir?

 • Penisin sertleşmesi istenildiği zaman, rahatlıkla sağlanabilir, cinsel ilişkiye girilebilir.
 • İstenilen süre boyunca cinsel ilişkiye devam edebilir.
 • Sertleşme bozukluğu kalıcı olarak yok olmuştur.
 • Eşler cinsel aktiviteye geri dönmüştür. Böylece çiftler kendilerini fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan daha iyi hissederler.

Penis Protezi Sık Sorulan Sorular

Penis protezi cinsel hazzı etkiler mi?

Penil protez ile sağlıkla cinsel birleşim yeniden mümkün olur. Penis yeterince sertleşmediğinde çiftler cinsel ilişkiye giremez. Protezle birlikte erkek yeniden sertleşmiş bir penise sahip olacağı için cinsel aktivite yeniden sağlanır ve çiftler cinsellikten yeniden haz almaya başlar. Kadın da erkek de rahatlıkla orgazm yaşayabilir.

Penis protezi ne kadar süre kullanılabilir?

Penis protezleri ömür boyu kullanılabilir.

Penis protezi taktıranlar boşalabilir mi?

Evet. Protez boşalmanın gerçekleşmesi için bir engel teşkil etmez. Öte yandan penis protezlerinin boşalmayı geciktirme gibi bir işlevinin olmadığının bilinmesi gerekir.

Penis protezi taktırdıktan sonra çocuk sahibi olabilir miyim?

Evet. Penil protezin erkekteki sperm miktarına bir etkisi yoktur. Yani ne azaltır ne artırır. Kişi ameliyat öncesi çocuk sahibi olabiliyorsa, penis protezi ameliyatından sonra da çocuk sahibi olabilir. Öte yandan penis protezi yaptıran hastaların bir bölümü prostat kanseri tedavisinden (cerrahi ya da radyoterapi) sonra sertleşme becerisini kaybetmiş olan hastalardır. Bu hastalarda da doğal gebelik ya imkansız ya da çok zordur. Bilindiği gibi prostat kanseri ameliyatında prostatla birlikte meni kanallarını ve meniyi oluşturan bezler de çıkarılır. Radyoterapi tedavisinde de bu bölgeler yoğun radyasyon ışını altında kalır. Ancak çiftlerin bu noktada dahi halen tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olabileceği unutulmamalıdır.

Penil protez ameliyatı sonrası idrar yapmada sorun yaşar mıyım?

İdrar yapmayla ilgili kısa süreli problemler yaşansa da kalıcı bir idrar kaçırma ya da idrarını tutamama gibi bir problem beklenmez. Ancak ameliyat esnasında protez penis içine yerleştirilirken idrar kanalına bir zarar verilirse idrar yapmayla ilgili bir sorun söz konusu olabilir. Penil protez tecrübeli ürologlar tarafından yerleştirildiğinde bu açında bir kompikasyonla karşılaşma riski oldukça düşüktür.

Penil protez sonuç veriyor mu?

Evet. Erkeğin serleşme sorunu giderilir. Erkek sertleşir ve cinsel ilişki mümkün olur. Penil protezi yaptıran erkeklerin yorumları çok büyük ölçüde olumludur.

Penis protezine hangi durumlarda başvurulur?

Erektil disfonksiyon hastalarında penil proteze başvurulur. Ancak protez seçeneğine gelene kadar ilaç, ESWT ve enjeksiyon gibi girişimsel olmayan yöntemler denenir. Bu tedavi seçenekleriyle hastada bir iyileşme saptanamazsa penil protez ameliyatı değerlendirilir. Bugün için serleşme bozukluğunun nihai ve en kesin tedavisidir. Kimlere uygulanabilir?

 • Radikal prostatektomi (prostat kanseri) ameliyatı olanlar
 • Diyabet ve hipertansiyon nedeniyle sertleşme kaybı yaşayanlar
 • Omurilik yaralanması sonucu ereksiyon sorunu yaşayanlar
 • Penis ve testis ameliyatı olanlar
 • Peyronie (penis eğriliği)
 • Ereksiyon kaybı tedavi edilememiş hastalar

En iyi penil protez hangisidir?

Günümüzün en gelişmiş penil protez 3 parçalı, şişirilebilir protezlerdir. Bu protezle penis neredeyse doğal ereksiyon halinde görünür. Ayrıca ilişkiden sonra saniyeler içinde penisi indirmek mümkündür. Bu haliyle fark edilmesi zor olur. Günlük yaşamda kişi için daha konforlu olan protez tipi 3 parçalı olan modeldir. Yapılan bazı çalışmalarda çiftlerin memnuniyetinin de bu protez tipinde daha üst seviyede olduğu bildirilmiştir.

Penis protezi yaptıran hastaların yorumları nasıldır?

Penis protezi yaptıran hastaların yorumları son derece olumludur. Hastalar artık sertleşebilir ve cinsel ilişkiye girebilir.

Not: Bu içerik Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Serdar Aykan tarafından yazılmıştır. Dr. Aykan ürolojik hastalıkların tanı ve tedavisi üzerine 20 yıldan uzun bir kariyere sahiptir. Randevu ve detaylı bilgi almak için telefon ve mail üzerinden kendisine ulaşabilirsiniz.

 • Telefon: 0553 876 8 876
 • Mail: drserdaraykan@gmail.com

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hasta koordinatörü ile iletişime geçin