• 0

Sertleşme Bozukluğunda Penis Kök Hücre Tedavisi

Kök hücre uygulamaları günümüzde birçok yeni araştırmaya konu olmakta ve hastalıkların tedavisinde yeni kapılar açmaktadır. Özellikle son 10 yılda ortopedi, dermatoloji gibi tıbbın birçok alanında kök hücre uygulamalarına başvurulmakta ve olumlu sonuçlar elde edilmektedir. Üroloji de bu alanlardan biridir. Ürolojide kök hücre uygulamalarına sertleşme bozukluğu, prostatit, sistit ve aşırı aktif mesane olgularında başvurulmaktadır. Özellikle çözülemeyen sertleşme sorunlarından muzdarip bir grup hastada penis kök hücre tedavisi protez ameliyatına olan ihtiyacı ortadan kaldırabilmektedir. Penis kök hücre uygulaması ile penis içindeki kan damarlarının canlılığı artırılabilir, yeni kan damarları oluşturulabilir. Böylece hastanın yeniden sertleşmesi mümkün olabilir. Ayrıca penisin ebatında da büyüme izlenebilir. Özetle penise kök hücre uygulaması sertleşme bozukluğunda bilimsel temellere dayanan ve umut vaadeden yeni bir nesil bir tedavidir.

Kök Hücre Nedir?

Kök hücreler doku ve organlarımızın yapısını oluşturur. Kemik iliğinde ve yağ dokularında bolca mevcuttur. Vücudumuz için iyileştirici bir rolü vardır. Nasıl? Vücutta hasar alan, yaralanan bölgelerin büyük bir bölümü kendiliğinden, bizim haberimiz dahi olmadan iyileşir. Kök hücreler bu iyileşmede önemli bir rol oynar. Günümüzde bu kök hücreleri vücut dışına çıkarıp, bileşenlerine ayırıp vücudun birçok bölgesine uygulayabiliyoruz. Penis de kök hücrenin uygulandığı bu bölgelerden biridir. Penise kök hücre çalışmalarında olumlu sonuçlar elde edilmektedir.

Penis Kök Hücre Uygulaması

Vücuttaki yağ dokularından veya kemik iliğinden elde edilen kök hücreler vücut dışında santrifüj cihazıyla bileşenlerine ayrılır. Kök hücreler tek başına kalacak şekilde açığa çıkarılır ve ince bir iğne ile penise enjekte edilir. Bu işlemle penis içindeki kan damarlarının canlanması ve yeni kan damarlarının oluşması amaçlanır. Kök hücrelerin ayrıca penisteki kas ve sinir dokularına da olumlu etki yapması beklenir. Hafif ya da ileri derecede sertleşme bozukluğu olan her erkeğe uygulanabilir. Penis kök hücre tedavisi ile kalıcı sertleşme yeniden sağlanabilir.

Penis Kök Hücre Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ürolojide uygulanan kök hücre tedavilerinde kök hücreyi genellikle yağ dokusundan temin ederiz. İlk olarak liposuction yöntemiyle hastanın göbek çevresinden yağ dokusu alınır. Sıvı hale getirilen ve kök hücrelerine ayrılan bu yapı bir tüpe yerleştirilir. Penisin sağ ve sol tarafına enjekte edilir. İşlem genellikle ameliyathane ortamında ve genel anestezi altında yapılır. Tüm işlem ortalama 2 saat sürer.

Penise Kök Hücre Tedavisinin Sonuçları

Penise kök hücre uygulaması tek doz yapılır ve sonuçları işlemden 6 ay sonra alınır. Tedavinin sonuçlarını tam olarak göstermesi 12 ayı bulabilir. Bu konudaki en önemli çalışmalarından biri 2016’da yapılmış ve saygın tıp dergisi The Lancet’te yayınlanmıştır. Araştırmacılar prostat kanseri tedavisi görmüş ve ciddi sertleşme bozukluğu yaşayan 17 erkeği incelemiş ve bu hastalara kök hücre tedavisi uygulamıştır.  Kök hücre tedavisi uygulanan hastaların 8’inde sertleşme bozukluğunun ortadan kalktığı izlenmiştir. Yani erkekler cinsel ilişkiye girebilecek düzeyde erekte olmuşlardır. Literatürde farklı çalışmalar da mevcuttur.

Penise Kök Hücre Tedavisi Ne Zaman Uygulanmalı?

Sertleşme bozukluğunun tedavisinde farklı yaklaşımlar mevcuttur. İlaçlarla anlık sertleşme elde etmek mümkün olmakla birlikte esas önemli olan ilaç kullanmadan yeniden kalıcı sertleşmeyi yakalayabilmektir. ESWT, PRP gibi tedavilerle ereksiyon problemini çözmeye çalışırız. Kök hücre de bu tedavilerle birlikte elimizdeki bir diğer seçenektir. Tüm bu uygulamalardan sonuç alınamaz ise penis protezi ameliyatına başvurmak gerekir.

Penise yapılan kök hücre cinsel gücü artırır mı?

Penis kök hücre uygulamasındaki amaç penis içindeki damarların yeniden kanlanmasını sağlamaktır. Böylece kişi yeniden ereksiyon olabilir. Daha iyi ve daha uzun süreli bir ereksiyon bu kişiler için cinsel gücün artması olarak ifade edilebilir.

Kök hücre tedavisinin iktidarsızlıkta başarı oranı nedir?

Yapılan çalışmalar kök hücre tedavisinin sertleşme bozukluğu sorunu yaşayan erkeklerde yeni bir umut olabileceğini göstermektedir.  Son 10 yılda Güney Kore, ABD, Fransa ve Danimarka’da yapılan çalışmalarda yüz güldüren sonuçlar elde edilmiştir. Bu araştırmalar sınırlı boyutlarda olmakla birlikte Güney Kore çalışmasında kök hücre yapılan 7 erkekten 5’inde, ABD çalışmasında 8 erkekten 7’sinde, Danimarka çalışmasında ise 17 erkekten 8’inde, Fransa çalışmasında 12 hastadan 9’unda yeniden ereksiyon sağlandı. Cinsel birleşme mümkün hale geldi.

Kök hücre tek seans işe yarar mı?

Penis kök hücre tedavisi tek seans yapılır. Sonuçlar tek seansta görülür. Ancak nihai sonucu görmek için tedaviden sonra 6 ay kadar beklemek gerekir.

Penise kök hücre kaç kez yapılır?

Penis kök hücre tedavisi tek seansı içerir. Tedavi başarılı olmazsa üroloji uzmanının önerisiyle belirli bir süre sonra işlemin tekrarlanması düşünülebilir. Sertleşmeyi sağlamak için hastaya farklı bir yöntem önerilebilir.

İşlem sırasında hasta ağrı duyar mı?

Kök hücreler genellikle ince bir kanül yardımıyla hastanın göbek çevresinden alınan yağ dokularından elde edilir. Bu yağ dokularını alırken ilgili bölgeye lokal anestezi yapılır. Hasta işlem esnasında ağrı duymaz.

Penis kök hücre için bilimsel çalışma var mı?

Evet. Ürolojide kök hücre uygulamalarının faydaları birçok farklı ülkede birçok farklı bilim insanı tarafından yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. Konuyla ilgili yapılan 4 farklı bilimsel araştırma şöyledir:

  • 2016, Danimarka, Martha Kirstine Haahr ve arkadaşları 46-69 yaş arası 17 hastaya kök hücre uyguladı. 17 hastadan 8’i cinsel ilişkiye girme yeteneğini geri kazandı.
  • 2016, Fransa, Yiou ve arkadaşları, 45-70 yaş arası, 12 hastaya kök hücre uyguladı. 12 hastadan 9’u ilaç kullanarak cinsel ilişkiye girme yeteneğini geri kazandı.
  • 2015, ABD, Levy ve arkadaşları, 40-70 yaş arası 8 hastaya kök hücre uyguladı. 8 hastadan 3’ü ilaçsız, 4’ü ilaç kullanarak cinsel ilişkiye girme yeteneğini geri kazandı.
  • 2010, Kore, Bahk ve arkadaşları 57 ile 87 yaş arası 7 hastaya kök hücre uyguladı. 7 hastadan 3’ü ilaçsız, 2’si ilaç kullanarak cinsel ilişkiye girme yeteneğini geri kazandı.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hasta koordinatörü ile iletişime geçin