Küçük Penis
  • 0

Küçük Penis Nedir?

Penis boyu tüm toplumlarca karikatürize edilen bir durumdur. Birçok erkek de kendi penisinin küçük olduğundan yakınır, bunu düşünür, hekime başvurur. Hatta penisini büyütmek, uzatmak, kalınlaştırmak için bazı cerrahi müdahaleleri de kabul eder. Ancak gerçekten hangi boyutlardaki penise küçük penis denir? Penisin normalden küçük olmasına mikropenis denir. Yani penisin ereksiyon halindeki uzunluğu standart değerden 3-4 cm daha kısaysa bu durum mikropenis olarak düşünülür. Mikropenis normal yapıdadır, görünümünde bir anomali yoktur. Ancak olması gerekenden daha kısadır. Bu penis küçük olmasına karşın sertleşebiliyorsa cinsel birliktelik mümkün olabilir. Erkeğin farklı bir üreme problemi sorunu yoksa çocuk sahibi olabilir.

Penis boyu toplumdan topluma değişse de yetişkin bir erkeğin ereksiyon halinde penisinin boyutu ortalama 13 cm olarak düşünülür. Yani penisin ereksiyon halindeyken boyu 9 cm’in altında kalıyorsa bu durum mikropenis olarak değerlendirilir. Bebeklerde ve çocuklarda ise penis gerdirilerek boyu ölçülür ve yaşına göre olması gerekenden küçük olup olmadığına bakılabilir. Bir erkeğin penisi bu uzunlukta olsa da başka herhangi bir cinsel sorunu yoksa cinsel birleşim esnasında partnerine haz verebilir ve kendi de haz alabilir. Belirttiğimiz gibi çocuk sahibi olabilir. Ancak penis olması gerekenden küçükse erkekte testosteron yani erkeklik hormonu eksikliği de söz konusu olabilir. Ayrıca mikropenisin erkek üzerinde sosyal, ruhsal ve psikolojik etkileri olabilir.

Penis Gelişimi Nasıldır?

Penis anne karnında gelişir ve büyümeye başlar, doğumdan sonra da hormonların etkisiyle gelişimini sürdürür. Erkeklik hormonunun (testosteron) etkisiyle birlikte penis büyümeye devam eder. Genellikle de 16-18 yaş civarı nihai haline ulaşır. Testesteron hormonunun az salgılanması ya da penisin bu hormona cevapsızlığı mikropenise neden olur.

Mikro Penisin Nedenleri

Mikropenise sıklıkla neden olduğu bilinen olguları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Hipogonadotropik Hipogonadizim: Testosteron hormonunun üretimiyle ilgili bir sorundur. Mikropenisin en yaygın nedenidir. Hipotalamustan salgılanan GnRH hormonu hipofiz bezinden FSH ve LH hormonlarının salgılanmasını sağlar. Beyinden salgılanan bu iki hormon testosteron salınımının ana sorumlusudur. Belirttiğimiz gibi testesteron da penisi büyütür. Çeşitli nedenlerle beyindeki GnRH, FSH ve LH hormonlarının salınımının azalması, testesteron hormonun üretimini sekteye uğratır. Bu da küçük penise yol açar.
  • Hipergonadotropik Hipogonadizim: Leydig hücreleri ile etkileşim halindedir. Leydig beyinden salgılanan bu hormonlara cevap veremediğinde testesteron hormonu salınamaz. Penis büyüyemez.
  • Penis dokusunun testesteron hormonuna cevap vermemesi: Testesteron hormonunun penisi büyütebilmesi için çeşitli enzimler tarafından dihidroepitestestorana (DHET) dönüştürülmesi gerekir. Buradaki enzimlerin eksik olması, tam çalışmaması nedeniyle bu dönüşüm sağlanamayabilir. Penis küçük kalabilir.
  • Genetik Bozukluklar: Bazı genetik ve/veya kromozom ile ilişkili bozukluklar nedeniyle de penis küçük olabilir.

Küçük Penis Tedavisi Nasıldır?

Penisin neden yeterince gelişmediği ortaya çıkarılabilirse bu doğrultuda bir tedavi yapılabilir. Hormonlarla ilişkili sorunlarda hormon takviyesi yapılması gerekir. Günümüzde penisi hem uzatmaya hem de kalınlaştırmaya yönelik müdahaleler yapılmaktadır. Bu tür girişimlerden de hastalar fayda görebilir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hasta koordinatörü ile iletişime geçin