Erken Boşalma
  • 0

Erken Boşalma

Erken boşalma androlojide en sık görülen sağlık sorunlarından biridir. Erken boşalma, cinsel birleşim esnasında boşalmanın geciktirilememesidir. Erkek ilişki başlamadan boşalabileceği gibi ilişkiye girdikten saniyeler sonrada boşalabilir. Neredeyse tüm toplumlarda karikatürize edilen bir konu olmasına karşın erken boşalma tüm yaş gruplarında rastlanan, ilişkileri olumsuz etkileyen ve sık görülen önemli bir sağlık sorunudur.

Erken Boşalma Nedir?

18 yaşında genç bir erkekte görülebileceği gibi 70 yaşında bir erkekte de görülebilen ürolojik bir sağlık sorunudur. Tüm dünyada erkeklerin yüzde yirmiden fazlasının bu konuda sorun yaşadığı düşünülmektedir. Bu oran göz önünde bulundurulduğunda ülkemizde neredeyse 5 milyon erkeğin erken boşalmayla ilgili sorun yaşadığı öngörüsünü yapmak da mümkündür. “Erken boşalma” terimi toplumlarda fazlasıyla bilinmesine karşın, neyin erken boşalma olup olmadığı karışabilmektedir. Cinsel birleşim sürecinde şu durumlar yaşanıyorsa erken boşalmadan bahsedilmektedir:

  • Erkek cinsel organının ön sevişme esnasında, cinsel birleşme gerçekleşmeden veya birleşmeden sonraki 1 dakika içinde boşalmasıdır.
  • Boşalmayı geciktirmek söz konusu değildir. Erkek boşalmayı kontrol edemez.

Cinsel birleşme başladıktan ne kadar sonra boşalmanın gerçekleştiğine göre erken boşalmanın seviyesi değerlendirilir.

  • 54 saniyeden önce boşalma erkeğin bir erken boşalma sorunu olduğunun göstergesidir. Ağır derecede erken boşalmadır.
  • 54-78 saniye arasında boşalma ise kesin bir erken boşalma tanısı olmamakla birlikte kuvvetle muhtemel bir sorunun varlığının işaretidir.

Erken Boşalma Sonuçları

Erken boşalmanın hem erkeğin kendisi hem de partneri üzerinde dramatik etkileri olabiliyor. Erkek sosyal hayatında stres, moral bozukluğu ve iç sıkıntısı ile baş etmek durumunda kalıyor. Kendini diğer erkeklerle karşılaştırıyor. Ayrıca cinsel ilişkiden de kaçınma eğilimi oluyor. Tüm bunların sonucunda da ilaveten sertleşme problemi ortaya çıkabiliyor. Daha da kötüsü günün sonunda evlilikler ve ilişkiler hasar görebiliyor.

Nedenleri

Erken boşalmanın farklı nedenleri olabilir. Bu sorun bir hastalık sonucu ortaya çıkabileceği gibi hormonsal nedenlerle de görülebilir. Erken boşalmanın nedenleri şu şekilde belirtilebilir:

Tecrübesizlik: Özellikle genç ve ilk kez cinsel ilişkiye giren erkeklerde olur. Performans endişesi, gerginlik ve tecrübe eksikliği birleşince bazı erkeklerde çabucak boşalma kaçınılmazdır. Zamanla boşalma refleksi daha iyi kontrol edilir.

Ürolojik nedenler:  Prostat kanseri, prostat büyümesi, prostat veya idrar yolu enfeksiyonu, erektil disfonksiyon (sertleşememe).

Hormonsal nedenler:  Anormal hormon seviyeleri veya hipertiroidi.

Nörolojik nedenler: Beyin damarında oluşan problemler, beyinde yer alan vücudun tüm hormonları üzerinde etkili olan hipofiz beziyle ilgili sorunları, psikolojik ve sinirsel sorunlar.

Tedavi

Fiziksel muayene ve hasta öyküsüyle erken boşalmanın neden ortaya çıktığını değerlendiririz. Hastayla istişarede bulunuruz. Nihayetinde de hasta için en uygun tedaviyi planlarız. Erken boşalmada hangi tedavileri uyguluyoruz?

İlaç tedavisi

Her gün ağızdan alınan tablet ilaçlar erken boşalmanın tedavisinde en sık uygulanan yöntemdir. İlaca başladıktan ortalama bir hafta sonra boşalmada gecikmeler görülür. Bu tür ilaçların yorgunluk, terleme, bulantı gibi yan etkileri olabilir. Sürekli alınan bu ilaçlara alternatif olarak piyasada sadece ilişkiden önce alınan ve boşalmayı geciktiren ilaçlar da mevcuttur. Bu tür ilaçlarda yan etkide daha düşüktür. Üroloji hekimi size en uygun erken boşalma ilacını söyleyecektir.

Kremler

İlişki öncesinde penise sürülen kremler boşalmanın gecikmesini sağlayabilmektedir. Jel ve sprey formunda da olabilmektedir.

Psikolojik Tedavi

Toplumsal baskı, stres, kaygı, başarısızlık hissi gibi sorunlar erken boşalmaya neden olabilir. Bu durumda psikolojik tedavi gerekir. Erken boşalmanın nedeni nadiren sadece psikolojiktir. Genellikle farklı bir probleme psikolojik sorunlar eşlik eder.

Davranışsal Tedaviler

Cinsel birleşme esnasında yapılan bazı hareketlerle boşalma geciktirilebilir. İlişki esnasında durup yeniden başlanabilir veya boşalma hissi gelmeye başladığında penis sıkılabilir. Bu hareketleri doğru şekilde yapmak önemlidir ve birkaç hafta devam etmek gerekir. Mutlaka bir üroloji uzmanı ile görüşülmeli ve hekimin yönlendirmesiyle bu egzersizler denenmelidir.

ESWT

Bazı hastalarda erken boşalmayla sertleşme problemi iç içe geçebilir. Bu durumda ESWT tedavisi ile sertleşme sorunu çözülebilir. Böylece erken boşalma sorunu da ortadan kalkabilir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *