Erken Boşalma
  • 0

Erken Boşalma

Erken boşalma androlojide en sık görülen sağlık sorunlarından biridir. Erken boşalma, cinsel birleşim esnasında boşalmanın geciktirilememesidir. Erkek ilişki başlamadan boşalabileceği gibi ilişkiye girdikten saniyeler sonrada boşalabilir. Neredeyse tüm toplumlarda karikatürize edilen bir konu olmasına karşın erken boşalma tüm yaş gruplarında rastlanan, ilişkileri olumsuz etkileyen ve sık görülen önemli bir sağlık sorunudur.

Erken Boşalma Nedir?

18 yaşında genç bir erkekte görülebileceği gibi 70 yaşında bir erkekte de görülebilen ürolojik bir sağlık sorunudur. Tüm dünyada erkeklerin yüzde yirmiden fazlasının bu konuda sorun yaşadığı düşünülmektedir. Bu oran göz önünde bulundurulduğunda ülkemizde neredeyse 5 milyon erkeğin erken boşalmayla ilgili sorun yaşadığı öngörüsünü yapmak da mümkündür. “Erken boşalma” terimi toplumlarda fazlasıyla bilinmesine karşın, neyin erken boşalma olup olmadığı karışabilmektedir. Cinsel birleşim sürecinde şu durumlar yaşanıyorsa erken boşalmadan bahsedilmektedir:

  • Erkek cinsel organının ön sevişme esnasında, cinsel birleşme gerçekleşmeden veya birleşmeden sonraki 1 dakika içinde boşalmasıdır.
  • Boşalmayı geciktirmek söz konusu değildir. Erkek boşalmayı kontrol edemez.

Cinsel birleşme başladıktan ne kadar sonra boşalmanın gerçekleştiğine göre erken boşalmanın seviyesi değerlendirilir.

  • 54 saniyeden önce boşalma erkeğin bir erken boşalma sorunu olduğunun göstergesidir. Ağır derecede erken boşalmadır.
  • 54-78 saniye arasında boşalma ise kesin bir erken boşalma tanısı olmamakla birlikte kuvvetle muhtemel bir sorunun varlığının işaretidir.

Erken Boşalma Sonuçları

Erken boşalmanın hem erkeğin kendisi hem de partneri üzerinde dramatik etkileri olabiliyor. Erkek sosyal hayatında stres, moral bozukluğu ve iç sıkıntısı ile baş etmek durumunda kalıyor. Kendini diğer erkeklerle karşılaştırıyor. Ayrıca cinsel ilişkiden de kaçınma eğilimi oluyor. Tüm bunların sonucunda da ilaveten sertleşme problemi ortaya çıkabiliyor. Daha da kötüsü günün sonunda evlilikler ve ilişkiler hasar görebiliyor.

Nedenleri

Erken boşalmanın farklı nedenleri olabilir. Bu sorun bir hastalık sonucu ortaya çıkabileceği gibi hormonsal nedenlerle de görülebilir. Erken boşalmanın nedenleri şu şekilde belirtilebilir:

Tecrübesizlik: Özellikle genç ve ilk kez cinsel ilişkiye giren erkeklerde olur. Performans endişesi, gerginlik ve tecrübe eksikliği birleşince bazı erkeklerde çabucak boşalma kaçınılmazdır. Zamanla boşalma refleksi daha iyi kontrol edilir.

Ürolojik nedenler:  Prostat kanseri, prostat büyümesi, prostat veya idrar yolu enfeksiyonu, erektil disfonksiyon (sertleşememe).

Hormonsal nedenler:  Anormal hormon seviyeleri veya hipertiroidi.

Nörolojik nedenler: Beyin damarında oluşan problemler, beyinde yer alan vücudun tüm hormonları üzerinde etkili olan hipofiz beziyle ilgili sorunları, psikolojik ve sinirsel sorunlar.

Tedavi

Fiziksel muayene ve hasta öyküsüyle erken boşalmanın neden ortaya çıktığını değerlendiririz. Hastayla istişarede bulunuruz. Nihayetinde de hasta için en uygun tedaviyi planlarız. Erken boşalmada hangi tedavileri uyguluyoruz?

İlaç tedavisi

Her gün ağızdan alınan tablet ilaçlar erken boşalmanın tedavisinde en sık uygulanan yöntemdir. İlaca başladıktan ortalama bir hafta sonra boşalmada gecikmeler görülür. Bu tür ilaçların yorgunluk, terleme, bulantı gibi yan etkileri olabilir. Sürekli alınan bu ilaçlara alternatif olarak piyasada sadece ilişkiden önce alınan ve boşalmayı geciktiren ilaçlar da mevcuttur. Bu tür ilaçlarda yan etkide daha düşüktür. Üroloji hekimi size en uygun erken boşalma ilacını söyleyecektir.

Kremler

İlişki öncesinde penise sürülen kremler boşalmanın gecikmesini sağlayabilmektedir. Jel ve sprey formunda da olabilmektedir.

Psikolojik Tedavi

Toplumsal baskı, stres, kaygı, başarısızlık hissi gibi sorunlar erken boşalmaya neden olabilir. Bu durumda psikolojik tedavi gerekir. Erken boşalmanın nedeni nadiren sadece psikolojiktir. Genellikle farklı bir probleme psikolojik sorunlar eşlik eder.

Davranışsal Tedaviler

Cinsel birleşme esnasında yapılan bazı hareketlerle boşalma geciktirilebilir. İlişki esnasında durup yeniden başlanabilir veya boşalma hissi gelmeye başladığında penis sıkılabilir. Bu hareketleri doğru şekilde yapmak önemlidir ve birkaç hafta devam etmek gerekir. Mutlaka bir üroloji uzmanı ile görüşülmeli ve hekimin yönlendirmesiyle bu egzersizler denenmelidir.

ESWT

Bazı hastalarda erken boşalmayla sertleşme problemi iç içe geçebilir. Bu durumda ESWT tedavisi ile sertleşme sorunu çözülebilir. Böylece erken boşalma sorunu da ortadan kalkabilir.

Erken Boşalmanın Tedavisi

Erken boşalma genellikle karikatürize edilen bir sağlık sorunu olmasına karşın çiftleri cinsel yaşamdan soğutabilen, her yaşta görülebilen ve ilişkilere hasar verebilen bir olgudur. Bu nedenle mutlaka ciddiye alınması, hekime başvurulması ve uygun tedavinin gerçekleştirilmesi gerekir. Peki, erken boşalma tedavisinde hangi seçeneklere sahibiz?

Erken Boşalmanın İlaçla Tedavisi

Erken boşalma tedavisinde en sık uygulanan yöntem ağızdan alınan ilaçlardır. Bu amaçla alınan ilaçlara genel olarak SSRI (Selektif Seratonin Reuptake İnhibitörü) denir. Kullanımı her gün ağızdan bir tablet alınması şeklindedir. İlaç ortalama bir hafta içinde etkisini göstermeye başlar. Erkeğin ilişkide kalma süresi uzar ve böylede daha geç boşalabilir. İlacın sürekli kullanılması gerekir. İlacın etkisi kullanıldığı süre boyunca geçerlidir. İlacı bıraktıktan sonra erken boşalma kendini yeniden gösterebilir. Bu tip ilaçların yorgunluk, bulantı, terleme, esneme gibi yan etkileri olabilir. Genellikle bu yan etkiler ilacı kullanmaya başladıktan 1 ay kadar sonra hafifleyerek kaybolur. SSRI türü ilaçlar birçok erkeğin erken boşalma sorununu çözebilir. Ancak ilaçların günlük kullanım gerektirmesi ve yan etkileri erkeklerin bir süre sonra bu ilaçları bırakmasına neden olabilir.  Bu ilaçlara bir alternatif olarak sadece ilişkiden önce içilen ve boşalmayı geciktiren ilaçlar geliştirilmiştir. Bu ilaçlar ilişkiye girmeden 1-3 saat önce alınır ve geç boşalma sağlanır. Bu ilaçları her gün kullanmak gerekmez ve sürekli kullanılmaması sayesinde de yan etkileri de daha sınırlı olur.

Erken Boşalma Tedavide Lokal Anestezik Kremler

İlişkiye girmeden önce kullanılan krem, jel ya da sprey formundaki lokal anestezik maddeler boşalmayı geciktirmeye yardımcı olur. Bu tip ürünler peniste kısa süreli duyu kaybına neden olarak erken boşalmanın önüne geçer. Daha uzun bir cinsel birlikteliği mümkün kılar.

Erken Boşalmada Psikolojik Tedavi

Yapısal sorunların yanı sıra psikolojik sorunlar da erken boşalmaya neden olabilir. Eşler arası sorunlar, stres, aşırı beklentiler, kaygı bozuklukları erkeğin erken boşalmasına yol açabilir. Bu konuda deneyimli bir psikiyatri uzmanıyla görüşmek ve gerekirse ilaç tedavisine başlamak erken boşalmanın ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Davranışsal Tedaviler

Herhangi bir ilaç kullanmadan ilişki sırasında uygulanacak bazı manevralar sayesinde de boşalmanın geciktirilmesi mümkün olabilir. Bu manevralar “dur-başla” (stop-start) ve “sıkma” teknikleridir. Temel olarak ilişki esnasında penisin sürekli uyarılarak hızlıca boşalmasını engellemeye yönelik uygulamalardır. Bu uygulamaların nasıl yapılacağı muayene esnasında üroloji uzmanı tarafından dikkatlice anlatılmaktadır.

Cerrahi tedaviler

Erken boşalma hap, krem, losyon gibi basit uygulamalarla çözülebilmektedir. Bu nedenle cerrahiye başvurmak genellikle bir seçenek değildir. Selektif dorsal nörotomi ameliyatı erken boşalmada cerrahi tedavi penise giden sinirlerin çeşitli yollarla kesilmesiyle penisin duyarlılığını azalmayı ve böylece boşalmanın geciktirilmesini içerir.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hasta koordinatörü ile iletişime geçin