• Telefon: 0553 876 8 876
  • Adres: Çamlık Mh. Pendik (Emsey Hospital)
  • Mail: drserdaraykan@gmail.com
ESWT Şok Dalga Tedavisi
  • 0

ESWT Şok Dalga Tedavisi Nedir? Sertleşme Tedavisinde ESWT

ESWT açılımı extracorporeal shock wave therapy’dir. Dilimize şok dalga tedavisi olarak çevrilmiştir. Ürolojide ESWT son 10 yıldır erektil disfonksiyon olarak tanımladığımızın peniste sertleşme bozuklukları tedavisinde kullanılmaktadır.

Şok Dalga Tedavisi Nasıl Çalışır?

Şok dalga tedavisi ile peniste yeni kan damarlarının oluşması amaçlanır. ESWT ile penil kök hücreler harekete geçer ve kan akışı tekrar başlar. Nihayetinde de erkek cinsel organının yeniden sertleşmesi sağlanır.

Şok dalga tedavisi hafif, orta ve şiddetli sertleşme sorunu yaşayan tüm erkeklerde uygulanabilir. Ancak hafif ve orta derecede sertleşme sorunu olan hastalarda daha etkili sonuçlar elde edilir. Sertleşmenin fiziksel bir nedenle sekteye uğradığı durumlarda (şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, kan yağlarının yüksekliği gibi) doğru hastalara uygulandığında oldukça tatmin edici sonuçlar yakalanır.

Penis içerisindeki kök hücreler uyarıldığı ve kanlanma sağlandığı için kalıcı iyilik sağlanabilir. Bilindiği gibi sertleşmeyi sağlayan ilaç kullanımında böyle kalıcı bir durum söz konusu değildir.

ESWT Nasıl Uygulanır?

Penis özel bir jel ile kaplanır. Penis üzerinde belirlenmiş ortalama 5 farklı noktaya şok dalgaları gönderilir. Uygulama esnasından ağrı olmaz. Karıncalanma hissedilebilir. Bir seans yaklaşık 20 dakika sürer ve toplamda 3 ila 6 seans uygulama yapılır. Her bir seans arası 2-7 gün ara verilir.

Şok Dalga Tedavisi Avantajları Nelerdir?

  • ESWT ağrısızdır ve anestezi gerektirmez. Hastaneye yatış olmaz. Hızlı sonuç alınır.
  • ESWT tedavisinin ardından ciltte oluşan hafif kızarıklık ve şişlik dışında önemli bir yan etkisi beklenmez. Hastalar tedavi seanslarından sonra günlük işlerine devam edebilirler.
  • Sertleşme ilacı kullanmadan kısa sürede yüzde 80-90 oranında kalıcı iyileşme sağlanabilir.
  • Bazı hastalarda ilk seanstan itibaren 1 haftalık süre içerisinde iyileşmeler görülebilir. Ancak iyileşme süreci genel olarak ilk seanstan ortalama 1 ay sonra başlar. Kalıcı iyileşme için ise yaklaşık 8-12 haftalık bir süre beklenir.
  • Erkeklerin % 80’i tedaviden olumlu sonuç alır.
  • Bazı erkekler işlem sonrası bir iki gün içinde kendiliğinden ereksiyon yaşayabilir.

Başarı Oranı Nedir?

Yapılan çalışmalar doğru hastalara uygulandığı takdirde ESWT şok dalga tedavisi başarı oranının %80 gibi yüksek bir seviyede olduğunu göstermektedir.

ESWT tedavisi üzerine 2017 yılında The Journal of Sexual Medicine dergisinde de kapsamlı bir makale yayınlanmıştır. Araştırmada ortalama yaşları 60 olan 602 erkek hastaya şok dalga tedavisi uygulanmıştır. Tedavinin etkililiğini saptamak amacıyla bu gruptan elde edilen sonuçlar ile işlem uygulanmayan kontrol grubunun sonuçları karşılaştırılmıştır. ESWT uygulanan erkeklerin IIEF (erektil fonksiyon indeksi) skorunda 6,4 puanlık iyileşme görülürken bu rakam kontrol grubunda 1,6 olarak izlenmiştir.

Avrupa Üroloji Birliği (EAU) tedavi kılavuzunda da erektil disfonksiyon tedavisinde ESWT’nin ilk seçenek olarak değerlendirilebileceği bildirilmiştir.

ESWT Şok Dalga Tedavisinin Yan Etkisi Var Mıdır?

Bilinen önemli bir yan etkisi yoktur. Tedavide şok dalgaları vücut dışından uygulanır. Penis damarları yeniden uyarılır. Tekrar harekete geçmesi amaçlanır. Girişimsel bir işlem yapılmaz. Bu sayede bir yan etkisi beklenmez. Uygulama sonrası penis üzerinde geçici kızarıklık ve şişlik oluşabilir.

Şok Dalga Terapisi Kimler İçin Uygundur?

ESWT tedavisi sertleşme sorunu yaşayan hastalarda uygulanabilir. Ancak sertleşme sorununun nedenine bağlı olarak etkisi değişebilir. Diyabet ve tansiyon gibi fiziksel hastalıkların bir neticesi olarak hasta sertleşemiyorsa, bu durumda ESWT gayet etkilidir ve denenebilir. Ancak sertleşememenin nedeni psikolojik veya hormonal ise şok dalga tedavisinin etkisi sınırlı olur.

Kimler ESWT İçin Uygun Aday Değildir?

Bir önceki soruda da belirttiğimiz gibi, sertleşme problemi psikolojik, hormonal veya sinir dokularından kaynaklı ise ESWT tedavisi hasta üzerinde kayda değer bir etki oluşturmayacaktır.

Ek olarak kanser hastalarına, vücudunda enfeksiyon olan hastalara, kalp pili kullanan ve eklem kemik ameliyatı olmuş kişilere ESWT uygulaması önerilmez.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *