ESWT Şok Dalga Tedavisi
  • 0

ESWT Şok Dalga Tedavisi Nedir? Sertleşme Tedavisinde ESWT

ESWT açılımı extracorporeal shock wave therapy’dir. Dilimize şok dalga tedavisi olarak çevrilmiştir. Ürolojide ESWT son 10 yıldır erektil disfonksiyon olarak tanımladığımızın peniste sertleşme bozuklukları tedavisinde kullanılmaktadır.

Şok Dalga Tedavisi Nasıl Çalışır?

Şok dalga tedavisi ile peniste yeni kan damarlarının oluşması amaçlanır. ESWT ile penil kök hücreler harekete geçer ve kan akışı tekrar başlar. Nihayetinde de erkek cinsel organının yeniden sertleşmesi sağlanır.

Şok dalga tedavisi hafif, orta ve şiddetli sertleşme sorunu yaşayan tüm erkeklerde uygulanabilir. Ancak hafif ve orta derecede sertleşme sorunu olan hastalarda daha etkili sonuçlar elde edilir. Sertleşmenin fiziksel bir nedenle sekteye uğradığı durumlarda (şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, kan yağlarının yüksekliği gibi) doğru hastalara uygulandığında oldukça tatmin edici sonuçlar yakalanır.

Penis içerisindeki kök hücreler uyarıldığı ve kanlanma sağlandığı için kalıcı iyilik sağlanabilir. Bilindiği gibi sertleşmeyi sağlayan ilaç kullanımında böyle kalıcı bir durum söz konusu değildir.

ESWT Nasıl Uygulanır?

Penis özel bir jel ile kaplanır. Penis üzerinde belirlenmiş ortalama 5 farklı noktaya şok dalgaları gönderilir. Uygulama esnasından ağrı olmaz. Karıncalanma hissedilebilir. Bir seans yaklaşık 20 dakika sürer ve toplamda 3 ila 6 seans uygulama yapılır. Her bir seans arası 2-7 gün ara verilir.

Şok Dalga Tedavisi Avantajları Nelerdir?

  • ESWT ağrısızdır ve anestezi gerektirmez. Hastaneye yatış olmaz. Hızlı sonuç alınır.
  • ESWT tedavisinin ardından ciltte oluşan hafif kızarıklık ve şişlik dışında önemli bir yan etkisi beklenmez. Hastalar tedavi seanslarından sonra günlük işlerine devam edebilirler.
  • Sertleşme ilacı kullanmadan kısa sürede yüzde 80-90 oranında kalıcı iyileşme sağlanabilir.
  • Bazı hastalarda ilk seanstan itibaren 1 haftalık süre içerisinde iyileşmeler görülebilir. Ancak iyileşme süreci genel olarak ilk seanstan ortalama 1 ay sonra başlar. Kalıcı iyileşme için ise yaklaşık 8-12 haftalık bir süre beklenir.
  • Erkeklerin % 80’i tedaviden olumlu sonuç alır.
  • Bazı erkekler işlem sonrası bir iki gün içinde kendiliğinden ereksiyon yaşayabilir.

Başarı Oranı Nedir?

Yapılan çalışmalar doğru hastalara uygulandığı takdirde ESWT şok dalga tedavisi başarı oranının %80 gibi yüksek bir seviyede olduğunu göstermektedir.

ESWT tedavisi üzerine 2017 yılında The Journal of Sexual Medicine dergisinde de kapsamlı bir makale yayınlanmıştır. Araştırmada ortalama yaşları 60 olan 602 erkek hastaya şok dalga tedavisi uygulanmıştır. Tedavinin etkililiğini saptamak amacıyla bu gruptan elde edilen sonuçlar ile işlem uygulanmayan kontrol grubunun sonuçları karşılaştırılmıştır. ESWT uygulanan erkeklerin IIEF (erektil fonksiyon indeksi) skorunda 6,4 puanlık iyileşme görülürken bu rakam kontrol grubunda 1,6 olarak izlenmiştir.

Avrupa Üroloji Birliği (EAU) tedavi kılavuzunda da erektil disfonksiyon tedavisinde ESWT’nin ilk seçenek olarak değerlendirilebileceği bildirilmiştir.

ESWT Şok Dalga Tedavisinin Yan Etkisi Var Mıdır?

Bilinen önemli bir yan etkisi yoktur. Tedavide şok dalgaları vücut dışından uygulanır. Penis damarları yeniden uyarılır. Tekrar harekete geçmesi amaçlanır. Girişimsel bir işlem yapılmaz. Bu sayede bir yan etkisi beklenmez. Uygulama sonrası penis üzerinde geçici kızarıklık ve şişlik oluşabilir.

Şok Dalga Terapisi Kimler İçin Uygundur?

ESWT tedavisi sertleşme sorunu yaşayan hastalarda uygulanabilir. Ancak sertleşme sorununun nedenine bağlı olarak etkisi değişebilir. Diyabet ve tansiyon gibi fiziksel hastalıkların bir neticesi olarak hasta sertleşemiyorsa, bu durumda ESWT gayet etkilidir ve denenebilir. Ancak sertleşememenin nedeni psikolojik veya hormonal ise şok dalga tedavisinin etkisi sınırlı olur.

Kimler ESWT İçin Uygun Aday Değildir?

Bir önceki soruda da belirttiğimiz gibi, sertleşme problemi psikolojik, hormonal veya sinir dokularından kaynaklı ise ESWT tedavisi hasta üzerinde kayda değer bir etki oluşturmayacaktır.

Ek olarak kanser hastalarına, vücudunda enfeksiyon olan hastalara, kalp pili kullanan ve eklem kemik ameliyatı olmuş kişilere ESWT uygulaması önerilmez.

ESWT Sık Sorulan Sorular – Sertleşmede Şok Dalga Tedavisi

Ürolojide Şok Dalga Tedavisi üzerine hastalarımızdan sık gelen sorulara yanıt verdik.

Sertleşme problemi için ESWT ilk alternatif midir?

Erektil disfonksiyon tedavisinde farklı yaklaşımlar mevcuttur. Bunlardan en çok başvurulanı ilaçlardır. Ancak ilaç kullanımı ile kalıcı iyileşme mümkün olmaz. Kullanılan ilaçların sertleşmeye yardımcı olma derecesi de zamanla azalabilir. Diğer bir alternatif ise vakum pompası kullanımıdır. Cerrahi yöntemle penis içine yerleştirilen implant (mutluluk çubuğu) tedavisine de erektil disfonksiyon durumunda başvurulabilir. Tüm bu seçeneklerin önemli faydaları olmasına karşın kalıcı iyileşme sağlayabilmesi, daha zararsız ve hasta için daha kolay bir tedavi yöntemi olması nedeniyle ESWT’yi ilk tedavi seçeneği olarak belirtmek mümkündür.

ESWT ile tekrar sertleşebilir miyim?

Evet. Bu konuda yapılmış bilimsel araştırmalar mevcuttur. En güncel çalışmalardan biri ise ABD’nin Miami, California ve Baylor College Üniversitelerinde görev alan bir grup üroloji uzmanı tarafından yürütülmüştür. Araştırma sonuçları 2017 yılında The Journal of Sexual Medicine dergisinde yayınlanmıştır.

Araştırma çerçevesinde ortalama yaşları 60 olan 602 erkeğe şok dalga tedavisi uygulanmıştır. ESWT uygulanan erkeklerle uygulanmayanlar karşılaştırıldığında ise ESWT uygulanan erkeklerin IIEF (erektil fonksiyon indeksi) skorunda 6,4 puanlık iyileşme görülürken bu rakam kontrol grubunda 1,6’da kalmıştır.

ESWT’den sonra kişi hastanede yatar mı?

Hayır. Hasta işlemden sonra günlük hayatına devam edebilir, evine işine gidebilir.

Her penise ESWT Şok Dalga Tedavisi uygulanır mı?

ESWT’de hasta seçimi oldukça önemlidir. Yani, işlem öncesi sertleşme sorununun neden yaşandığını tespit etmek gerekir. Yapılan çalışmalar sorunun fiziksel (tansiyon, diyabet vd.) nedenlerden kaynaklanması durumunda ESWT’nin daha güçlü bir etkiye sahip olduğunu belirtmektedir. Ancak stres, anksiyete gibi çeşitli psikolojik sorunlar nedeniyle erektil disfonksiyon olmuşsa ESWT’nin etkisi de ya sınırlı olacak ya da hiç olmayacaktır. Aynı durum hormonal hastalıklar (folikül uyarıcı hormon, luteinleştirici hormon vd.) içinde geçerlidir.

Kaç kez ESWT seansı yapılabilir?

Hastanın sorununa ve genel sağlık durumuna göre 10-12 seansa kadar çıkılabilir. Fiziksel muayene sonucu üroloji uzmanı en doğru kararı verecektir.

İşlemden sonra hastalar nelere dikkat etmelidir?

ESWT cerrahi bir işlem olmadığı ve anestezi uygulanmadığı için hastalar işlem sonrası evlerine işlerine dönebilirler. İşlem sonrası dikkat edilmesi gereken belki de en önemli konu hastalarımızın beklentilerini yönetmektedir. ESWT ile tek seansta sonuç alınması güçtür. Kimi zaman ilk seanstan sonra sertleşme görülebilir. Ancak bu durum genellikle geçicidir. Nihai sonuç için bir ay beklemek gerekir.

ESWT’nin başarısız olma ihtimali var mı?

Yapılan çalışmalar ESWT’nin doğru hastalara uygulandığında erkek IIEF (erektil fonksiyon indeksi) skorunda yükseliş olduğunu göstermektedir. Yukarıda linkini verdiğimiz The Journal of Sexual Medicine dergisinde yayınlanan çalışmada bu araştırmalardan biridir.

ESWT tedavisi ne kadar sürer?

Tedavinin toplam süresi hastadan hastaya değişir. İkişer gün arayla üç seans uygulaması sonucu 1 haftada bitebileceği gibi, bir hafta arayla altı seans uygulanması sonucu 7 haftada da noktalanabilir. Ancak kayda değer kalıcı sonuçların ortaya çıkması için bir ay beklemek gerekir. Bir seans ise ortalama 20 dakika sürer.

ESWT acı verir mi?

ESWT işleminde kişiler bir ağrı, sızı duymaz. Bu nedenle anestezi ve ağrı kesiciye gerek duyulmaz. Hastalımızın ESWT tedavisi yorumları da işlem sırasında ve sonrasında herhangi ağrı, sızı hissetmedikleri yönündedir.

ESWT penise zarar verir mi?

ESWT penise ya da vücudun diğer organlarına bir zarar vermez. ESWT cihazı böbrek taşlarında kullanılan ve daha önceki yazılarımızda sıklıkla değindiğimiz ESWL cihazına oldukça benzerdir. Ancak ESWT’de kullanılan şok dalga gücü daha düşük yoğunluktadır. Kimi hastalarda uygulama sonrasında işlem yeri üzerinde geçici kızarıklık ve buna bağlı kaşınma oluşabilir. Bu durum kısa süre içinde kendiliğinden geçer.

ESWT işlemini SGK karşılıyor mu?

ESWT farklı branşlarda kullanılan bir teknolojidir. SGK, sağlık uygulama tebliğinde ortopedi ya da fizik tedaviyle alakalı bazı hastalıklar için ESWT’ye ihtiyaç duyulduğunda işlemi karşılayacağını belirtmiştir. Ancak sertleşme sorunu için ESWT tedavisi SGK tarafından karşılanmamaktadır.

ESWT nasıl çalışır?

ESWT ile penisin kök, dip, orta ve uç kısımlarına yüksek doz şok dalgaları gönderilir. Peniste yeni damar oluşumu, damar genişlemesi, damar rejenerasyonu sağlanır. Böylece penis daha iyi kanlanır. Daha iyi kanlanan penisin de sertleşmesi daha kaliteli olur.

ESWT zararlı mı?

ESWT’nin bildirilmiş bir zararı, yan etkisi yoktur.

ESWT hangi hastalıklarda kullanılır?

ESWT üroloji pratiğinde erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılmaktadır. Ürolojinin dışında ortopedi pratiğinde de eklem hastalıklarına yönelik olarak uygulanabilmektedir.

Şok dalga tedavisi kimlere uygulanır?

ESWT şok dalga tedavisi sertleşme bozukluğu olan tüm hastalara uygulanabilir. Şikayetleri hafif seyreden hastalarda daha iyi sonuçlar verir. Sertleşebilen ancak sertliğini uzun süre koruyamayan hastalar için de faydalı bir uygulamadır. Şikayetleri ağır seyreden hastalarda ise ESWT’nin PRP ya da kök hücre gibi farklı tedavilerle kombine edilmesi tercih edilebilir.

ESWT acı verir mi?

ESWT tedavisi esnasında hastamız herhangi bir ağrı, sızı duymaz. Seans bittikten sonra da bir acı söz konusu değildir. Hasta günlük yaşamına devam edebilir.

ESWT faydalı mı?

Evet. Sertleşme sorunu yaşayan uygun hastalarda ESWT ile kalıcı tedavi mümkün olabilir.

Şok dalga tedavisi kalıcı mı?

Evet. Özellikle şikayetleri hafif seyreden hastalarda sertleşememe sorunu tamamen ortadan kaldırılabilir.

ESWT hangi bölgelere uygulanır?

ESWT üroloji pratiğinde penise yönelik uygulanır.

ESWT etkisini ne zaman gösterir?

ESWT’nin nihai sonucunu görmek için 8-12 hafta kadar beklemek gerekir. Ancak hasta ilk 1 hafta ve 1 ay içinde de penisinin daha iyi sertleştiğini izleyebilir.

Şok dalga tedavisi kaç seans?

Üroloji pratiğinde 6 veya 12 seans olarak ESWT tedavisi uygulanabilir. Biz kliniğimizde 12 seanslık tedaviyi tercih ediyoruz. Yapılan bilimsel çalışmalar 6 seans ESWT’nin başarı oranını yüzde 65 olarak bildirmektedir. Ancak seans sayısını 12’ye çıkardığımızda başarı oranı yüzde 75’e kadar yükselmektedir. Hastaya ekstra 6 seans ESWT yapmanın bildirilen herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

ESWT kaç atım?

ESWT’nin her seansında penise 1500 şok atım yapılır. 12 seans neticesinde penise toplamda 18.000 şok atış yapılmış olur.

ESWT tedavisi ne kadar sürer?

Haftada 3 kez, gün aşırı olarak uygulanabilir. Toplam 12 seanslık tedavi 4 hafta içinde tamamlanır.

ESWT tedavisi nerede yapılır?

Penise yönelik ESWT tedavisi özel hastaneler ve kliniklerde uygulanabilmektedir. Biz de Emsey Hospital Üroloji kliniğinde bu hastalarımıza hizmet veriyoruz.

ESWT güvenilir bir yöntem midir?

Evet. ESWT teknolojisi yaklaşık 40 yıldır kullanılmaktadır. İlk zamanlarında böbrek taşları ve eklem hastalıklarının tedavisinde kullanılan ESWT son 10 yıldır da üroloji pratiğinde sertleşme bozukluklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

 

Yayınlanma Tarihi: 24 Kasım 2020

Güncelleme Tarihi: 9 Temmuz 2021

Yeniden Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2023

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hasta koordinatörü ile iletişime geçin