• 0

Epispadias Nedir?

Epispadias, idrar deliğinin penisin ucunda değil daha yukarıda olmasıdır. İdrar deliği, penis köküne doğru yaklaşmıştır. İdrar deliği pubis kemiğine doğru herhangi bir yerde olabilir. Doğumsal bir anomalidir. Hipospadias ile karışabilir. Hipospadias idrar deliğinin olması gereken yerden altta epispadias ise üstte olması şeklinde tarif edilebilir. Epispadias, hipospadias’dan daha az görülür. Epispadias tek başına görülebileceği gibi daha çok mesane ekstrofisi ile birlikte görülür. Mesane ekstrofisi, mesane ve ilgili yapıların vücudun içi yerine, dışarıda olması durumudur. Epispadias sıklıkla idrar kaçırmaya, idrar tutamamaya neden olur. Bebeklerde genellikle doğar doğmaz bu sorun fark edilir. Cerrahiyle düzeltilmesi idrar deliğinin olması gereken yere alınması gerekir. Yani erkek bebeklerden örnek verecek olursak idrar deliği ameliyatla pipinin uç kısmına getirilir. Ameliyatın 6 ila 18. ay arası yapılması önerilir.

Epispadias Tipleri

Epispadiasın üç tipi vardır; hafif, orta ve ağır.

  • Hafif: İdrar kanalı olması gereken yerin biraz üzerindedir. Ortada kozmetik bir sorun olmakla birlikte işlevsel bir sorun olmayabilir.
  • Orta: İdrar deliği penisin üzerinde ve ortasına yakın bir yerdedir.
  • Ağır: İdrar deliği penisin köküne yakındır. Hastada idrar kaçırma görülebilir. Mesane ekstrofisi ile birlikte görülebilir.

Epispadias’ın Sonuçları

  • İdrar kaçırma
  • Sık idrar yolu enfeksiyonu
  • Erkek çocuklarında pipinin yukarı doğru kanca şeklinde eğik, normalden daha kısa, kalın olması ve tedavi edilmezse ileriki yaşlarda cinsel ilişki esnasında zorlanma
  • Kız çocuklarında klitorisin ikiye ayrık olması

Epispadias Tedavisi

Epispadiasın tedavisi cerrahidir. Ameliyatın mümkün olduğunca erken yapılması önemlidir. Çocuk 6 ila 18 aylık iken ameliyat gerçekleştirilebilir. Bazı olgularda 3-4 yaşa kadar beklenebilir. Epispadias ameliyatı erkek çocuklarında idrar kanalının ve idrar deliğinin pipinin ucuna kadar uzatılmasını, kız çocuklarında da yine idrar deliğinin klitorisin arkasına ve vajen iç dudakların arasına taşınmasını içerir.

Epispadias Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Epispadiasın şiddetine göre ameliyatın kapsamı değişir. Çocuğa idrar deliğinin ve kanalının uzatılması taşınması, mesane boynunun yeniden şekillendirilmesi ve vezikoüreteral reflüyü düzeltme cerrahisi yapılabilir. Hastanın durumuna göre bu müdahalelerden birine, ikisine ya da üçüne birden başvurmak gerekebilir. Bu ameliyatlar aynı seansta yapılabileceği gibi bazen aynı anda yapmak mümkün olmayabilir.  Ameliyat sonrası çocukların 1-2 hafta kadar sonda kullanması gerekebilir. Olası bir idrar yolunu engelleyebilmek için çocuğa antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar reçete edilebilir. Ameliyat başarıyla tamamlanmış ise çocuklar idrarlarını normal yolla rahatlıkla yapmaya başlayabilir. Genital organlarda herhangi bir işlev bozukluğu olmaz. Erkek çocuk yetişkin olduğunda sertleşebilir, boşalabilir, çocuk sahibi olabilir. Kozmetik herhangi bir sorun da kalmaz.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hasta koordinatörü ile iletişime geçin