• Telefon: 0553 876 8 876
  • Adres: Çamlık Mh. Pendik (Emsey Hospital)
  • Mail: drserdaraykan@gmail.com
Hipospadias
  • 0

Hipospadias (Peygamber Sünnetli)

Hipospadias idrar deliğinin normalden daha aşağıda olmasına verilen isimdir. Ameliyat ile düzeltilebilen ve eğitimini almış uzmanlarda çok iyi yanıtlar alınabilen bir doğumsal uretra anomalisi hastalığıdır. Halk arasında peygamber sünneti veya doğuştan sünnet gibi masum isimlerle tanımlansa da hipospadias ameliyat ile düzeltilebilen ciddi bir cerrahi işlemdir.

Yaygın olarak doğumda tanısı konulan hipospadias çok farklı derecelerde izlenebilmektedir. Nedeni tam olarak bilinmese de bazı hormonal faktörlerin etkili olabileceği öne sürülmüştür.
İdrar yolu enfeksiyonları, idrar kanalı darlıkları, işeme güçlükleri ve hatta çok ileri ve tedavi edilmemiş vakalarda böbrek yetmezliğine yol açabilir. Ayrıca ilerleyen dönemlere kadar tedavi edilmezse çocuk sahibi olunmasını zorlaştırabilir, engelleyebilir.
Tedavisinde tek yöntem cerrahi girişimdir. Bu ameliyatın her yaşta yapılabilmesi mümkün olmasına karşın cerrahi için en uygun zaman 6 ay – 1 buçuk yaş arası dönemdir. Hafif olan hipospadiaslarda ağır olan hipospadiaslarda ise % 75 oranında tek ameliyat ile başarı sağlanabilir.

Faydalı İçerikler: Doğumsal Penis Eğriliği Nedir ?

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *