sünnet nedir
  • 0

Sünnet

Sünnet Müslüman ve Yahudi toplumlar başta olmak üzere dünyanın her yerinde yaygın olarak yapılan ve çocuk ürolojisinin en sık uygulanan ameliyatlarından birisidir. Sünnet her şeyden önce cerrahi bir işlemdir. Bundan dolayı hafife alınmamalı ve bu işin bir uzmanı tarafından yapılmalıdır. Her yıl ehil olmayan kişiler tarafından hatalı yapılmış ve komplikasyon gelişmiş onlarca çocuk, polikliniğimize başvurmaktadır.

Sünnet derisi 3 yaşa kadar el ile sıyrılamaz ve buna fizyolojik fimozis adı verilir. İşemesi rahat olmayan sünnet derisi balonlaşarak damla damla işeyen veya kızarıp ağrılı işemeye neden olan durum ise fimoz olarak adlandırılır ve gerçekten de sünnetin acil olarak yapılması gerekir.

Dini sünnetin dışında da, bazı durumlarda sağlık amaçlı işlem yapılması gereken durumlar vardır. Bunlar, idrar yolu enfeksiyonları, penisin ve cildinin bazı iltihabi hastalıkları, ucunun dar olması (fimozis) derinin kontrolsüz geri çekilmesi sonrası hapsolması (parafimozis) gibi durumlardır

Sünnetin her yaşta dikişsiz, gizli dikişli ve pansuman ihtiyacı olmadan güvenle uygulanabildiği bilinmektedir. Çocuğun anestezi ihtiyacının olup olmadığı kararı ise sünneti yapan ürolog tarafından verilmektedir.

Sünnet İçin İdeal Yaş Nedir ?

Sünnette önerilen yaş grubu 2 yaş altı veya 5 yaş üstü olarak ifade edilebilir. 2-5 yaş arasında çocuklarda cinsel kimliğin farkındalığının başladığı dönemdir. Fallik dönem olarak adlandırılan bu dönem içerisinde uygun şartlarda sünnet yapılmadığı takdirde bazı psikolojik olumsuzluklar (kastrasyon anksiyetesi) görülebilmektedir. Bu nedenle bu yaş aralığı haricinde yapılması daha uygun olacaktır. Özellikle yenidoğan sünnetinin sağlık açısından en uygunu olduğunu  bilimsel çalışmalarda ortaya konulmuştur.

Sünnetin yanlış ellerde yapılması sonucu çeşitli cerrahi hatalar oluşabilir ve malesef bu hatalar ülkemizde çok yüksek orandadır. Hataların en sık olanı kozmetik olanlardır. Kısa penis, penisin göbek içine kaçması, penisin torba içine kaçması ve derinin üzerinde şiddetli yara izi olması sünnetrevizyonu olarak adlandırılan operasyonlar ile düzeltilebilir.

sünnet pendik

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hasta koordinatörü ile iletişime geçin