Sperm Kalitesi Nasıl Anlaşılır?
  • 0

Sperm Sayısını Düşüren Nedenler

Her geçen yıl daha çok çift çocuk sahibi olmak için yardımcı üreme yöntemlerine başvuruyor. Bunda en önemli neden kadınların çocuk sahibi olmayı ileri yaşlara ertelemeleri ve doğal yolla gebelik elde etme şanslarının azalmasıdır. Ancak infertilite sadece kadınlardan kaynaklanmaz. Erkek nedenli infertilite de gün geçtikte artmaktadır. Erkek spermi zaman içinde çeşitli nedenlerle canlılığını yitirebilir. Sperm sayısında düşüş olabilir. Öyle ki yapılan bir çalışmaya göre son 50 yılda erkek spermi yüzde 50 azaldı. Peki ama neden? Bunda şüphesiz erkeklerin de artık çok geç yaşlarda baba olmaya başlaması önemli bir faktör. Peki erkeklerde sperm sayısını düşüren nedenler hangileri?

İnmemiş Testis

Doğumsal bir anomali olan inmemiş testis sperm sayısını düşürebilen faktörlerden biri. Bildiğimiz gibi testisler vücut dışında ayrı bir torbada bulunur. Neden? Çünkü vücut sıcaklığı sperm yapımını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle dışarıda daha serin bir ortamda bulunmaları gerekir. Sağlıklı kalsınlar diye bu nedenle de ayrı bir torba içindedirler. Ancak inmemiş testis olgularında testisler vücut içinde olur. Bu da çocuğun ilerideki sperm üretimini yaşamın daha ilk yıllarından olumsuz etkileyebilir. İnmemiş testis için mutlaka bir üroloji uzmanıyla görüşmek ve uygun zamanda tedavi olmak gerekir.

Yetersiz Hormonlar ve Stres

Üreme hormonları beyinde bulunan hipofiz bezi tarafından salgılanır. Sperm üretiminde bu hormonların önemli bir yeri vardır. Bu hormonların salgılanmasında bir yetersizlik olursa spermlerin sayısı, canlılığı, hareketliliği otomatik olarak düşer. Stresin erkekte hormon
düzeyini azaltıcı bir etkisi olabilir. Bu nedenle yoğun ve/veya uzun süreli stres altındaki erkekler sperm sayısı ve kalitesi düşebilir.

Varikosel

Testisteki toplardamarların varisleşmesiyle ortaya çıkan varikosel üremeyi olumsuz etkileyebiliyor ve kısırlığa yol açabiliyor. Ancak günümüzde varikosel tedavi edilebilen bir hastalıktır. Varikosel ortadan kaldırıldıktan sonra doğal yolla gebelik de elde edilebilir.
Spermi Taşıyan Kanalların Tıkanıklığı Erkek sperm üretebilse de kimi zaman bu spermleri taşıyan kanallarda bir tıkanıklık söz konusu
olabilir. Bu nedenle gebelik sağlanamayabilir. Özellikle enfeksiyon ve travmalar bu tıkanıklığa yol açabilir. Uygun cerrahi girişimle bu kanallar açılabilir. Doğal gebelik şansı artırılabilir.

Sigara

Sigara sperm sayısını doğrudan düşüren etkenlerden biri. Erkekler sigara içmeyerek spermlerine daha iyi bakabilirler. Yine aşırı alkol tüketimi de kişide sperm sayısını düşürecektir.

Uzun Süreli İlaç Kullanımı

Farklı hastalıklar nedeniyle kullanılan uzun süreli ilaçlar spermleri olumsuz etkileyebilir. Örneğin mide ülseri, gastrit ve depresyon ilaçları sperm sayısını düşürebilir. Bu durumda çiftler çocuk sahibi olmak istiyorsa ilacın değiştirilmesi için ilgili uzman hekime başvurmaları gerekir.

Steroid İlaçlar

Özellikle vücut geliştirenler tarafından vücut gelişimine katkıda bulunması için alınan steroid hormon türevi ilaçlar ve maddeler spermlere zarar verebilir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hasta koordinatörü ile iletişime geçin