• 0

Yaz Aylarında Sperm Sağlığını Korumak İçin Öneriler

Testisler aşırı sıcak havayı sevmez. Aslında vücut dışında konumlanmış olmalarının temel nedeni de budur. Zira testisler torba içerisinde normal vücut ısısından 3-4 derece daha düşük bir ortama sahiptir. Sağlıklı sperm üretimi de bu sayede mümkün olur. Yapılan farklı araştırmalar da sıcak ortamın sperm kalitesini ve yoğunluğunu düşürdüğünü bildirmektedir. Nasıl? Aşırı sıcak hava spermlerin testis içinde yüzdüğü sıvıya zarar verir, bunun sonucunda DNA hasarı oluşabilir. Niyetinde kısırlık dahi söz konusu olabilir.  Örneğin yapılan bir araştırma yaz aylarında doğal olarak gün ışığına maruz kalma süresinin uzaması nedeniyle sperm sayısının ve hareketliliğinin azaldığını paylaşmıştır.

Sıcak Havalarda Sperm Sağlığını Korumak İçin Öneriler

Testisin serin tutulmasının ne derecede önemli olduğunu anlamak zor değil. Zira testis iç organların dışında konumlanmıştır ve kendine özel bir ortamda barınmaktadır. Hatta vücuttaki her 1 derecelik ısı artışı testisler tarafından bunun onda biri kadar hissedilmektedir. Vücut tüm bu sistemleri geliştirmişken bizim de aşırı sıcaktan testislerimizi korumak için bazı önlemleri almamız gerekir. Bunlar neler olabilir?

  • Sıcak banyo, sıcak havuz, sauna testisleri yüksek ısıya maruz bırakır. Banyo yapılan suyun en fazla 35 derece olması gerekirken örneğin saunada bu sıcaklık 80 dereceye kadar çıkabilir. Doğal olarak sürekli sauna kullanmak, aşırı sıcak suda yıkanmak sperm kalitesini bozabilir.
  • Dizüstü bilgisayarlar artık birçok kişinin vazgeçilmezi. Sadece işte değil, evde, tatilde hep yanımızda. İş takibi yapmak, film izlemek, bir şeyler okumak için bu cihazları çok yoğun kullanıyoruz. Bazen özellikle evde iken bu bilgisayarlar dizüstünde kullanılabiliyor. Bu oldukça zararlı. Çünkü cihazdaki ısı doğrudan testislere geçiyor. Bu da sperm kalitesini olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle laptopun kullanılırken bir masanın üzerine konulması gerekir. İlla dizüstünde tutulacaksa da araya bir yastık konulması ve bir bariyer oluşturulması önerilir.
  • Dar kıyafetlerden testis sağlığını korumak için her zaman kaçınmak gerekir. Özellikle sıcak havalarda testis torbası gevşer ve daha sarkık bir hal alır. Burada dar kıyafet giyip testisleri sıkıştırmamak gerekir. Bol iç çamaşırı ve alt giysisi tercih etmek önemlidir. Yapılan farklı bir araştırmada sürekli dar çamaşır giyenlerde sperm yoğunluğunun daha düşük olabileceği belirtilmiştir.
  • Deniz kenarında doğrudan güneşte kalmak birçok sağlık sorununa yol açabileceği gibi testis sağlığını da olumsuz etkiler. Özellikle çıplak güneşlenmek ya da denize girmek bu riski daha da artırır.
  • Kişi çalıştığı iş nedeniyle aşırı sıcağa maruz kalıyorsa, fırın gibi, belirli aralıklarla serinleme molası vermeli, sperm değerlerine baktırmayı da unutmamalıdır.
  • Mevsimden bağımsız olarak sigara kullanmanın testis sağlığını bozduğu bilinen bir gerçektir. Sigaranın ürolojik kanserlere neden olabildiği de gayet iyi bilinmektedir. Sigara mutlaka bırakılmalıdır.

Neticede yaz aylarında sıcak havaların testisleri olumsuz etkileyeceği bilinmeli, özellikle henüz çok sahibi olmayan ve çocuk yapmayı planlayan çiftlerin bahsettiğimiz önlemleri almaları önerilmektedir.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hasta koordinatörü ile iletişime geçin