Penis Büyütme Ameliyatı
  • 0

Penis Büyütme Ameliyatı Nedir?

Günümüzde tıbbın neredeyse tüm alanlarında estetik kaygılara yönelik işlemler yapılmaktadır. Kısıtlıda olsa ürolojide de estetik amaçlarla bazı işlemler yapılmaktadır. Bu işlemler penisin görünüşüyle alakalıdır, penis plasti ya da penis estetiği olarak adlandırılır. Bu kapsamda kişilere penis büyütme ameliyatı yapılabilir.

Penis Estetiği Nedir?

Penis estetiği ameliyatlarında penisi büyütme, kalınlaştırma ve penisteki eğriliği düzeltme amaçlanır. Hastaya bu uygulamalardan sadece biri yapılabileceği gibi ihtiyacı ve isteğine göre her üçü de yapılabilir.

Penis Uzatma Ameliyatı

Penis uzatma ameliyatında, penis ve leğen kemiği arasındaki tendonlara müdahale edilir. Bu tendonlar biraz gevşetilir ve penisin 2-3 cm’ye kadar uzatılması mümkün olabilir. Ancak buradaki önemli nokta bu işlemin penisin inik halini büyütmeye yönelik olmasıdır. Yani, ereksiyon halindeki penisin boyutu aynı kalacaktır.

Diğer bir yöntemse penis kökündeki yağ tabakasının temizlenmesidir. Böylece penisin daha uzun görünmesi sağlanabilir. Yine 2 cm’ye kadar bir uzama potansiyeli söz konusudur. Buradaki önemli nokta ise işlemden sonra penis kökünde tekrar bir yağ tabakası oluşma riskidir. Bu riskte oldukça yüksektir. Bilindiği gibi özellikle orta yaş ve üzeri erkeklerde göbek çevresinde kolaylıkla bir yağ tabakası oluşabilmektedir. İşlem sonrası spor yapmak ve beslenmeye dikkat etmek önemlidir.

Penis Kalınlaştırma Ameliyatı

Vücudun farklı bölgelerinden alınan yağların penise enjekte edilmesi işlemidir. Böylece hem inik hem de dik vaziyette penisin daha kalın görünmesi sağlanabilir. Kısa ve orta vadede iyi sonuçlar verir. Kişinin metabolizmasına ve yaşam şekline göre bu yağ dokusu 4 yıla kadar kalabilir. Ancak zaman içinde yağ dokusu erime eğilimdedir. Bu erimeyle birlikte işlem tekrarlanabilir.

Penis Eğriliğini Düzeltme Ameliyatı

Doğumsal veya edinsel olarak erkeklerde penis eğriliği görülebilir. Bu görüntü olarak kişiyi rahatsız etmesinin yanı sıra cinsel birleşimi de zorlaştırabilir. Bu durumda penis eğriliğin düzeltmek gerekir. Bu haliyle penis eğriliği sadece estetik amaçla değil bir gereklilikten dolayı da yapılan bir işlemdir. Ameliyatta eğriliğin tam tersi yönünde kıvrılmalar yapılır ve penisin düzelmesi sağlanır. Genellikle penisin boyutunda bir değişiklik olmaz. Ancak eğriliğin derecesi yüksekse peniste 1 cm civarı bir kısalma görülebilir.

Penis Estetiği Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

  • Yapılan işlem sonrası penis çevresinin temiz ve kuru tutulması gerekir.
  • Ortalama 6 hafta kadar cinsel birleşmeden uzak durulmalıdır. Kesin tarihi yapılan işleme göre hekiminiz iletecektir.
  • Dar kıyafetlerden kaçınılmalıdır.
  • İşlem sonrası ereksiyon kaybı ve hissizlik riski düşüktür.
  • Şişlik ve rahatsızlık hissi ortalama 2 haftada yok olur.
  • Az da olsa enfeksiyon riski vardır.

Günümüzde penise yönelik yapılan estetik müdahaleler oldukça azdır ve faydaları sınırlıdır. Bu nedenle kişinin işlemi yaptırma motivasyonunun ne olduğu ve penisinin gerçekten bir operasyona ihtiyacı olup olmadığı detaylıca konuşulmalıdır.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hasta koordinatörü ile iletişime geçin