• 0

Penis Başı İltihabı (Balanit)

Penis başı iltihabı penisin ön kısmında görülen kızarıklık, kaşıntı, ağrı ile karakterize ürolojik bir enfeksiyon hastalığıdır. Bu enfeksiyon cinsel yolla bulaşabildiği gibi banyo esnasında penis başında biriken sabunun cildi tahriş etmesi nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bazı prezervatifler de bu duruma neden olabilir. Yaşamları boyunca tüm erkeklerin yaklaşık yüzde 3 ila 11’i en az bir kez penis başı iltihabı ile karşı karşıya kalabilir.

Penis Başı İltihabının Belirtileri

Penis başı iltihabının en önemli semptomları penis başında ağrı ve kızarıklıktır. Diğer belirtilerse şöyledir:

  • Penis başında kaşıntı
  • Peniste şişlik
  • İşeme sırasında ağrı
  • Penis derisinde kabarcık gibi döküntüler

Nedenleri

  • Cinsel yolla bulaşan bakteriler (gonore, klamidyal gibi enfeksiyonlar)
  • Penis temizliğinde aşırı sabun, duş jeli kullanımı
  • Vücuttan akan sabunun penis başında birikmesi ve uygun biçimde durulanmaması
  • Genital bölge temizliğine yeterince dikkat edilmemesi
  • Lateks içeren prezervatiflerin kullanımı
  • Sedef hastası olanlarda görülebilir

Korunma

Penis başı iltihabından korunmanın en iyi yolu düzenli olarak penis başını yıkamaktır.  Penis hafif bir sabun kullanılarak temizlenip hızlıca durulanabilir. Her ne kadar bazı prezervatifler alerji yapabilse ve penis başı iltihabına yol açabilse de cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanmak cinsel yolla bulaşabilen hastalıkları engelleyeceği için penis başı iltihabından da hastayı koruyabilir. Kişinin alerjen madde içermeyen (lateks gibi) prezervatifleri tercih etmesi önerilir.

Tanı

Genellikle üroloji hekimi tarafından yapılan fiziksel muayene ile tespit edilebilir. Penis başında görülen kızarıklık, döküntü gibi cilt değişimleri ile iltihap kendini gösterir. Nadiren gerekli olursa penis başından alınan bir örnek ile laboratuvarda doku analiz edilir.

Penis Başı İltihabı Tedavisi

Penis başı iltihabı hijyene önem verilmesi ve hekiminiz tarafından reçete edilen kremlerin kullanılmasıyla kolaylıkla tedavi edilebilir. Penis başını düzenli olarak temizlerken, sabun, duş jeli gibi temizlik ürünlerinin penis başıyla temas etmemesi önemlidir.  İltihabın nedenine göre üroloji hekimi tarafından reçete edilen ilaçların kullanımı sorunun hızlıca ortadan kaldırılmasını sağlar. Örneğin, iltihap mantar enfeksiyonundan kaynaklanıyorsa mantar önleyici merhemlerin ilgili cilt dokusuna sürülmesi gerekir. Hastalığın nedeni alerjik ise kortizon içeren iltihap önleyici merhemlere başvurulabilir. Antibiyotik merhemler ise bakterilerin neden olduğu iltihaplanmanın tedavisine katkıda bulunur. Bu uygulamalarla hastaya bir fayda sağlanamazsa ağızdan alınan ilaçlar reçete edilebilir. Hastanın antibiyotik kullanması gerekebilir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hasta koordinatörü ile iletişime geçin