laparoskopik cerrahi
  • 0

Laparoskopik Cerrahi E-Kitap

Hastalarımız İçin Kapalı Cerrahi Hakkında Her Şey

Üroloji uzmanlığımı aldıktan kısa bir süre sonra laparoskopik cerrahi üzerine ülkemizde, ABD’de ve Fransa’da eğitim alıp deneyim biriktirme imkanı buldum. Uzman doktor olarak mecburi hizmetimi Muş’ta, vatani görevimi ise Elazığ’da tamamladım. Bu iki görev yerimde karşılaştığım hastaların ortak özellikleri sağlık hizmetlerine erişimlerinin güç olması ve aynı zamanda sağlık taleplerinin yoğunluğuydu. Neredeyse muayene ettiğim her hastada gerçekten bir sorun vardı. Takipten ziyade cerrahi müdahale yapılması gerekiyordu.

Bu iki görev yerimin ardından aynı özellikleri taşıyan ancak talebin en az on kat daha fazla olduğu Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev almaya başladım. 2007 yılında üroloji kliniğinin kuruluşuyla atandığım hastanede hem kliniğin gelişiminde görev aldım hem de yoğun hasta talebini karşılamaya çalıştım. Bağcılar EAH, nüfusu 700 binin üstünde olan ilçenin tüm sağlık hizmetini karşılamanın yanı sıra çevre ilçelerden de yoğun talep gördü. Tam 11 yıl çalıştığım hastanede laparosokopi ile yapılabilen akla gelebilecek tüm ürolojik ameliyatları gerçekleştirdim. Prostat kanseri, böbrek kanseri, mesane kanseri, UPJ darlığı en sık tedavi ettiğimiz hastalıklardı.

Ardından Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde öğretim görevlisi olarak üroloji kliniğinde çalıştım. Son 1 yıldır ise Emsey Hospital’da hizmet vermeye devam ediyorum.

Laparoskopik cerrahi eğitimi almamın üzerinden 15 yıla yakın bir zaman geçti. Bu süre içinde çoğunluğu ürolojik onkoloji cerrahisi olmak üzere 3000’den fazla laparoskopik ameliyat gerçekleştirdim.

Bu deneyimden faydalanarak hastalarımız için “Ürolojik Laparoskopik Cerrahi” hakkında bilinmesi gerekenleri bir e-kitap haline getirdim. Laparoskopi nedir, hangi ameliyatlarda kullanılır, nasıl yapılır, faydaları nelerdir, prostat ve böbrek kanseri laparoskopik olarak nasıl tedavi edilir, hastaları ameliyat sonrası ne bekler, cerrah seçerken nelere dikkat etmek gerekir gibi birçok soruyu cevaplandırdım. 25 sayfa olmasına rağmen kolay okunur, hastayı tıbbi terimlerle boğmayan ve anlaşılır bir kitap hazırlamaya çalıştık. Bu kitabı aşağıdaki linkten ücretsiz edinebilirsiniz.

Aklınızda yer eden her soruya cevap bulabilmenizi ümit ederim.

Ürolojik Laparoskopik Cerrahi E-Kitap İndir

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hasta koordinatörü ile iletişime geçin