• 0

Kendi Kendine Testis Muayenesi

Kadınlarda meme kanserinin erken tanısı için nasıl kendi kendine elle meme muayenesi varsa erkeklerde de testis kanseri ve testiste oluşabilecek diğer anomalileri erken safhada yakalayabilmek için de elle kendi kendine testis muayenesi mevcut. Erkeklerde testis sağlığı önemlidir. Sağlıklı spermler ile çocuk sahibi olmayı mümkün kılar, erkeklik hormonunu salgılar. Testisleri elle aylık olarak muayene ederek testisin fonksiyonlarını ve hatta yaşamı tehdit edebilecek bir sorun olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olunabilir.

Elle Kendi Kendine Testis Muayenesi Nasıl Yapılır?

Her erkek testislerini kendisi rahatlıkla elleriyle kontrol edebilir. En azından ayda bir kez bu kontrol yapılmalıdır. Bu kontrolleri rutin yaparak testisinin yapısını tanıma imkanı bulabilir ve herhangi bir değişikliği fark edebilir.

Testis muayenesi en kolay banyo sonrası (sıcak sudan dolayı testis torbası gevşeyeceği için) ayakta ve ayna karşısında yapılır. Elle muayene etmeden önce testis torbasının derisine bakılmalıdır. Burada bir siğil, alerjik bir reaksiyon, kızarıklık, pullanma ya da yeni ortaya çıkmış bir ben olup olmadığı kontrol edilmelidir. Varikosel ile karakterize olan damarlanma tipi bir görüntü olup olmadığına bakılmalıdır.

Muayene esnasında, parmaklar testisleri sıkmadan testis üzerinde gezdirilmelidir. Testis, pürüzsüz, düz, yumuşak bir dokudur.  Arka kısmı daha yumuşakçadır, buraya epididim denir. Buralarda ele gelen bir sertlik ya da kist benzeri bir yapıdan şüphelenilmelidir. Pürüzlü, düzensiz yapılara dikkat edilmelidir. Burada bir testis kanseri riski söz konusu olabilir. Testis kanseri genellikle genç yaşta görülen bir kanser türüdür. Genellikle 35-50 yaş arası olur. Bu yaş grubundaki erkeklerin tedbiri elden bırakmaması önerilir. Ancak ele gelen bu tür farklı yapılar her zaman kanser olacak diye bir durum da yoktur. İyi huylu bir kist ya da testisin içindeki yapıların enfeksiyonu da olabilir. Ancak bu iltihapların da mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

İki testisin boyutu birbirinden farklı olabilir, biri biraz altta diğeri biraz üstte ya da biri biraz önde diğeri biraz geride olabilir. Bunlar normaldir ve oldukça yaygındır. Korkulmamalıdır. Aşırı farklıklara karşı ise yine dikkatli olunmalıdır. Testislerden birinin görece fazla büyük olması hidroseli akla getirir. Hidrosel en basit tanımıyla testis etrafında sıvı birikmesidir. Erkek sağlığına genellikle bir zararı yoktur.

Sağlıklı bir testisin boyutları şöyledir; uzunluk 5 cm, en 3 cm. Ufak farklılıklar önemli değilken, testisin 1-2 cm gibi aşırı küçüklüğü hormon eksikliği ya da farklı genetik kusurları akla getirir. Mutlaka incelenmelidir.

Testisin kendi içinde dönmesi yani testis torsiyonu dikkat edilmesi gereken farklı bir sorundur. Şiddetli ağrı ile kendini gösterir. Acil tıbbi müdahale gerektirir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hasta koordinatörü ile iletişime geçin