• 0

D Vitamini Eksikliği Erkek Kısırlığına Yol Açabilir

Tüm vitamin ve mineraller insan sağlığı için oldukça önemlidir. Bunlardan biri de D vitaminidir. İyi kas ve kemik gelişimi ile sağlıklı bir bağışıklık sisteminin anahtarlarından olan D vitamininin temel kaynağı güneştir. Vücudun birçok doku ve organı için kritik öneme sahip olan D vitaminin erkeklerde sağlıklı bir üreme sistemi için de önemli bir bileşen olduğu ortaya konulmuştur. Yapılan bazı çalışmalar D vitamini eksikliğinin doğrudan kısırlığa yol açabileceğini belirtirken, erkek kısırlığının ve erkeklik hormonu eksikliğinin bir dizi farklı bileşen nedeniyle ortaya çıkabileceği ve D vitamini eksikliğinin de bu bileşenlerden sadece biri olabileceği düşünülüyor.

D Vitamini Eksikliğinin Sperm Kalitesine Etkisi

Yapılan farklı çalışmalar erkeklerde D vitamini eksikliğinin kısırlığa neden olabileceğini belirtiyor. D vitamini eksikliği hem sperm üretimini hem de spermin olgunlaşmasını olumsuz etkiyebiliyor. Sperm morfolojisini bozabiliyor, sperm sayısı ve hareketliliğini olumsuz etkileyebiliyor. Ayrıca erkeklik hormonu yani testosteron üretimi üzerinde de olumsuz sonuçları olabiliyor. Dahası D vitamini deposu boş olan erkeklerde tüp bebek tedavisi de başarısızlıkla neticelenebiliyor. Öte yandan D vitamini yüklemesiyle birlikte bu sorunlardan kurtulmak mümkün olabiliyor. Sperm kalitesi düzelebiliyor, üreme fonksiyonları iyileşebiliyor ve testosteron düzeyi normal seviyelerine dönebiliyor.

Bu tezi destekleyen çalışmalardan birinde azospermisi olan erkeklerin kan testinde D vitamini seviyesinin referans değerlerden düşük olduğu ortaya konmuştur. Neticede bu çiftlerde doğal yolla gebelik denemeleri başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Yapılan bir diğer çalışmada D vitamini değerleri düşük olan 330 erkeğe D vitamini takviyesi yapıldığında doğal yolla gebelik yakalama şanslarının yüzde 5 ila 17 arasında arttığı bildirilmiştir.

Avustralya’da kısırlık sorunu çeken 800 erkek üzerinde yapılan çalışmada ise yaşam tarzı değişikliği ve D vitamini takviyesi ile doğurganlığın belirgin şekilde arttığı paylaşılmıştır. Bu erkekler sigarayı bıraktığında, alkol ve kafeini azalttıklarında, kilolarını ideal seviyede tuttuklarında ve takviye ile D vitamini depolarını doldurduklarında yardımcı üreme tedavilerine gerek kalmadan doğal gebelik mümkün olabilmektedir. Yapılan çalışmada katılımcıların yüzde 11’inin bu sayede IVF tedavisine gerek kalmadan gebelik elde edebildikleri bildirilmiştir.

Sonuç

D vitamini eksikliğinin erkek kısırlığına ne derecede etki ettiği halen tartışmalı olmakla birlikte, bir ölçüde etkili olduğu genel olarak kabul görmektedir. D vitamini eksikliğinin kişinin genel sağlık durumu için de zararlı olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu eksikliğin giderilmesi tavsiye edilmektedir. Kimi erkekler sadece bu sorunu çözerek eşlerini gebe bırakabilecekken kimilerinde kısırlığın farklı nedenlerinin de olabileceği ve o sorunların da çözülmesi gerektiği akılda tutulmalıdır.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hasta koordinatörü ile iletişime geçin