• 0

Yaşlanan Adam Sendromu Andropoz Nedir?

Erkeklerde 45-50 yaşından sonra gündeme gelen bir durum olan andropoz temel olarak erkeğin testosteron seviyesinin düşmesidir. Testosteron seviyesindeki düşüş de cinsel aktivitede yavaşlamaya, depresyona, uyku bozukluklarına, göbek çevresinde yağlanmaya neden oluyor.

Andropoz nedir, neden olur?

Andropoz, erkekte temel olarak testosteron yani erkeklik hormonu seviyesinin düşmesiyle birlikte girilen bir süreçtir. Kadınlardaki menopoza benzetilebilir ama menopoz gibi keskin tanımlı bir durum olmadığı gibi kalıcı bir vaziyet de değildir. Bu nedenle andropoz belirtileri kendini gösterdiğinde bir üroloji uzmanına başvurmak erkek için cinselliğin sürdürülmesi ve sperm kalitesinin korunması için önemlidir. Bu nedenle hem prostat kanseri kontrolü hem de cinselliğin devamı için 45 yaşından sonra erkeklere yılda 1 kez üroloji muayenesi öneriyoruz.

Testosteron seviyesi ne zaman düşer?

Kesin bir tanım zor ancak 40’lı yaşlarla birlikte testosteron seviyesi düzenli olarak azalma eğilimine girer. 50’li yaşlardan sonra ise bu düşüş belirginleşmeye başlar. Bundan erkeğin sadece cinsel yaşamı etkilenmez. Testosteron seviyesi düşen erkekte şu belirtiler izlenebilir:

  • Cinsel isteksizlik, ereksiyon problemleri
  • Karmaşık ruh hali
  • Entelektüel kapasitede azalma
  • Kas gücünde azalma, kaslarda zayıflama
  • Göbek bölgesinde yağlanma ve kilo artışı
  • Uyku bozuklukları
  • Ciltte değişiklikler

Andropoz tanısı kanda bakılan testosteron düzeyiyle kolayda konulabilir. Erkeklik hormonun en yüksek olduğu sabah saatlerinde bu testin yapılması gerekiyor.

Andropoz Tedavisi

Andropoz bir hastalık değil yaş almanın bir parçasıdır. Ancak andropozun erkeğe vereceği olumsuz etkilerin önüne hormon takviyesiyle geçilebilmektedir. Hormon takviyesinin erkeğin genel sağlığına bir zararı ise bulunmuyor. Ancak mevcutta birtakım hastalıkları (örneğin erkekte görülen meme kanserinde, uyku apnesi vd.) olan erkeklerde hormon tedavisine başvurulamıyor. Kişinin hormon tedavisine uygun olup olmadığı üroloji hekimi tarafından verilebilir. Hormon takviyesi ağız yoluyla alınan haplarla, damar içine enjekte edilen ilaçlarla ya da cilde sürülen kremlerle sağlanabiliyor. Her yaştan erkeğe de uygulanabiliyor. Hormon takviyesinin yanı sıra ESWT gibi zararsız tedavilerle penisin sertleşme kabiliyetinin artırılması da mümkündür. Hormon tedavisiyle hem yaşlanan adam sendromundan muzdarip olan erkeklere hem de eşlerine ciddi katkı sağlanabiliyor. Cinsel aktivite yeniden mümkün oluyor, erkeğin karmaşık ruh hali de daha sakin, istikrarlı bir hal alabiliyor.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hasta koordinatörü ile iletişime geçin