• Telefon: 0553 876 8 876
  • Adres: Çamlık Mh. Pendik (Emsey Hospital)
  • Mail: drserdaraykan@gmail.com
Kapalı Mesane Tümörü Ameliyatı
  • 0

Kapalı Mesane Tümörü Ameliyatı

Ürolojik kanserler konu olduğunda prostat kanserinden sonra en sık görülen hastalık mesane kanseridir. Ülkemizde her yıl yaklaşık olarak 13 bin kişiye mesane kanseri tanısı konulmaktadır. Erkeklerin bu hastalığa yakalanma riski kadınlardan neredeyse üç kat daha fazladır. Öyle ki mesane kanseri erkeklerde en sık görülen dördüncü kanser türüdür. Bu yazımızda mesane kanserinin ayrıntılarını ve kapalı mesane tümörü ameliyatı hakkında bilinmesi gerekenleri paylaşacağız.

Mesane Nedir?

Mesane, karnın alt kısmında bulunan için boş bir organdır. Bu boşluk içerisinde idrarı biriktirir ve tutar.  İdrar böbrekten çıkar üreteri takip eder ve mesaneye ulaşır. Mesaneden sonra ise üretradan vücut dışına çıkar.

Mesane kendi içinde üç tabakaya sahiptir: iç, orta ve dış tabaka. İç tabaka epitel hücreler ile kaplıdır. Bu hücreler virüs ve bakterileri vücudun dışında tutmaya çalışır. Mesane kanseri en sık bu tabakada oluşur. Mesanenin orta tabakası bir kas dokusudur. Mesane boşalırken bu kaslar kasılır ve gevşer böylece idrar vücut dışına atılır. Dış tabaka ise mesanenin etrafını yağ ve fibroz ile kaplar.  Mesaneyi besleyen kan damarlarına ev sahipliği yapar.

Mesane Tümörü Ameliyatı

Mesane Kanseri Belirtileri

  • İdrarda kan görmek. Sıklıkla vişne veya pas renginde olur.
  • Aniden gelen idrar hissi
  • Sık tuvalete çıkma
  • İdrar yapmak için ıkınma ihtiyacı
  • İdrar yaparken ağrı
  • İdrara sıkışma hissi olmasına rağmen idrar yapamama

Not: Bu semptomlar birçok ürolojik rahatsızlığın belirtisi olabilir. Mesane kanseri gibi ciddi bir sorunun yanı sıra prostat büyümesinin ya da basit bir enfeksiyonun da habercisi olabilir. En yakın zamanda bir üroloji uzmanının görüşünü almak gerekir.

Tanı

Yapılan kan testleri, idrar testleri ve radyoloji tetkiklerinde şüphe uyandıran bir bulgu saptanırsa mesane kanseri tanısı için sistoskopiye başvurulur. Bu aletle idrar yolundan çok ince bir tel ile içeri girilir ve mesane görüntülenir. Mesanenin şüphe uyandıran kısmından patoloji alınır.

Mesane Kanserinin Tedavisi

Mesane kanseri hastalarına uygulanabilecek üç temel tedavi seçeneği vardır: cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi. Hastaların çok büyük bir kısmında ise cerrahiye başvurulur buna ek olarak kemoterapi ve radyoterapi de uygulanabilir. Cerrahiye uygun olmayan, kanser hücrelerinin vücudun geri kalanına da yayıldığı vakalarda ise cerrahi olmadan diğer tedavi seçeneklerine (radyoterapi, kemoterapi,  immünoterapi) başvurulabilir.

Mesane Kanseri Ameliyatları

Mesane kanserinin cerrahi tedavisinde üç alternatif mevcuttur. TUR dediğimiz yöntemde idrar yolundan sistoskop ile mesaneye ulaşılır. Cerrahi enstrüman yardımıyla tümör temizlenir. Bu yönteme yüzeyel tümörlerde (Ta, T1) başvururuz. Bir diğer yöntem ise mesanenin kısmi olarak alındığı parsiyel sistektomi ameliyatıdır. Küçük ve sadece kas dokusuna tutunmuş olan tümörlerde bu ameliyatı uygulayabiliyoruz. Mesane kanserinin cerrahi tedavisinde en yaygın kullandığımız yöntem ise radikal sistektomidir.

Radikal Sistektomi Ameliyatı

Tümörün kas dokusuna yayıldığı 2. ve 3. evrede radikal sistektomi ameliyatına başvurulur. Bu ameliyatta mesane ile birlikte prostat ve meni keselerinin de çıkarılması gerekir. Çıkardıktan sonra ise hastanın kendi bağırsağından yapay bir mesane yapılır. Bu yeni mesane erkeklerde penise, kadınlarda ise genital bölgeye bağlanır.

Laparoskopik Radikal Sistektomi Ameliyatı

Radikal sistektomi ameliyatı yoğun olarak açık cerrahi teknikle yapılmaktadır. Bunun en büyük nedeni ameliyatın birçok organı kapsamasıdır. Çünkü tedavide, mesane ile birlikte prostat ve meni keseleri de çıkarılır, ardından hastanın bağırsağından kendisine yeni yapay bir mesane yapılır. Bu yeni mesane erkeklerde penise, kadınlarda ise genital bölgeye bağlanır. Bu nedenlerle radikal sistektomi ameliyatı sınırlı sayıda deneyimli ve eğitimli cerrah tarafından laparoskopik olarak yapılmaktadır. Bu sayede kapalı cerrahinin avantajlarından da yararlanılabilmektedir.

Laparoskopik Cerrahinin Avantajları Hakkında Detaylı Bilgi

Laparoskopik Radikal Sistektomi Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Ürolojinin en uzun süren ameliyatlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Tümörün boyutu, konumu, cerrahi ekibin tecrübesine bağlı değişmekle birlikte kapalı olarak yapılan radikal sistektomi ameliyatı sonrasında hastaya yeni bir yapay mesane yapılmasıyla toplam süre 4 saati bulabilmektedir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *