Hidrosel kasık fıtığı
  • 0

Hidrosel (Su Fıtığı)

Erkek testis iki tabakalı zar biçiminde koruyucu bir kılıf ile sarılıdır. Hidrosel, çocuklarda çok sık görülen bir durum olup testis etrafındaki katmanlarda sıvı toplanması nedeniyle şişliğe yol açan bir rahatsızlıktır. Normalde testis ile bu zarlar arasında, testisin kayganlığını sağlamak için 0,5-1 ml. sıvı bulunurken hidrosel oluşumunda bu miktar 100–200 ml. hatta bazen çok daha fazla hacimlere ulaşabilir.

Hidrosel kasık fıtığı

Çocuklar genellikle 2 yaşına kadar beklenir ve bu rahatsızlıktan kurtulurlar. İki yaş sonrası bu durumun kendinden düzelme şansı yoktur ve operasyon ile bu bağın kapatılması gereklidir. Tedavisi cerrahidir.

USG ile testis tümörü gibi altta yatan olası nedenleri araştırmak tanıyı kesinleştirmek gerekir. Kasık fıtığı ise daha farklı bir durum olup burada yine yumurtalıklarda şişlik görülmektedir. Ancak bu sefer bu şişliğin nedeni etrafındaki sıvı değil, bağırsak gibi karın içi bazı organlardır.

Kasık fıtığı tespiti halinde kaç yaşında olursa olsun ameliyat önerilir ve su fıtığındaki gibi 2 yaşına kadar beklenmez. Bu iki benzer rahatsızlığın ayrımı fizik muayene ve ultrasonografi ile konulabilmektedir. Her iki durumda da ameliyat başarısı uygun ellerde çok yüksek olup hastalar aynı gün taburcu edilebilir.

Hidrosel kasık fıtığı

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *